Eksport do Korei Południowej


Eksport do Korei Południowej
Eksport do Korei Południowej

Dlaczego eksport do Korei Południowej jest mało popularny? Ochrona rynku stosowana przez stronę koreańską, dystans geograficzny oraz bariery infrastrukturalne i kulturowe sprawiają, że Republika Korei jest dla większości polskich firm obszarem nieznanym. Populacja Korei wynosi ok. 50 mln osób, to państwo bardzo jednolite narodowościowo, w 99,9% zamieszkiwane przez Koreańczyków.

Dzięki wspieraniu sektora przemysłowego Korea przeszła na przestrzeni kilkudziesięciu lat przemianę z państwa rolniczego w państwo oparte na nowoczesnym przemyśle. Jest obecnie znana na świecie z produkcji półprzewodników, ekranów LCD oraz plazmowych, elektroniki użytkowej, takiej jak telewizory, czy telefony komórkowe. Jeszcze w 1960 r. wiodącymi sektorami były usługi oraz rolnictwo. Aktualnie to przemysł ma największy udział w gospodarce koreańskiej w tym: przemysł elektroniczny, petrochemiczny, motoryzacyjny, hutniczy, stoczniowy, maszynowy oraz budownictwo.

Koreę Południową także dotknęły skutki światowego kryzysu finansowego. Jednak po tym jak Unia Europejska podpisała z nią umowę o wolnym handlu (zapisy weszły w życie w lipcu 2011 roku), w ciągu czterech lat od jej wprowadzenia o ponad połowę wzrósł eksport europejskich towarów do Korei. Niestety, nie wszystkie unijne kraje mogą pochwalić się równymi korzyściami. Choć po podpisaniu umowy polski eksport do Korei zwiększył się, w porównaniu do lat poprzednich, nadal pozostaje na niskim poziomie. Polska zanotowała ostatnio deficyt w obrotach handlowych z tym krajem, między innymi przez zakaz wwozu mięsa wieprzowego oraz spadek dostaw sprzętu elektronicznego.

Około 80% koreańskiego eksportu stanowią głównie wyroby przemysłu ciężkiego, maszynowego (statki) i chemicznego. Z kolei towarami dominującymi w imporcie do Republiki Korei są surowce naturalne, w tym w szczególności surowce energetyczne w niewielkim procencie stanowią dobra konsumpcyjne (silniki wysokoprężne, maszyny i urządzenia mechaniczne, czy mięso).

Eksport do Korei Południowej może być realizowany drogą lotniczą – w Korei znajduje się 15 cywilnych lotnisk pasażerskich (największe z nich to Seoul-Incheon, Seoul-Gimpo, Busan, Daegu) oraz drogą morską –
Busan i Incheon to dwa główne porty wykonujące połączenia morskie pomiędzy Europą a Republiką Korei.

Źródła: www.wmsse.com.pl, www.akcjonariatobywatelski.pl

Przeczytaj także Korean Air – największe linie lotnicze Korei Południowej.

Wyceń eksport do Korei Południowej:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź