Polski eksport do Meksyku – branża motoryzacyjna


Polski eksport do Meksyku
Polski eksport do Meksyku

Polska jest drugim co do wielkości (zaraz po Czechach) producentem samochodów osobowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Również ten rok zapowiada się bardzo dobrze, pierwsze 5 miesięcy bieżącego roku już stało się rekordowe. Przez pierwszych pięć miesięcy 2015 r., polskie fabryki wyprodukowały 298 491 samochodów osobowych i lekkich dostawczych, co wskazuje na 14% wzrost w porównaniu do tego samego okresu w 2014 r. Z łącznej liczny wyprodukowanych w Polsce w ciągu tych 5 miesięcy samochodów, 98% osobowych i 98% lekkich dostawczych trafiło na eksport (w liczbach jest to odpowiednio 249 773 samochodów osobowych i 42 847 dostawczych).

Dzięki takiemu rozwojowi i zapotrzebowaniu na rynku Polska w sektorze motoryzacyjnym zatrudnia ponad 160 000 pracowników. Produkowane są u nas samochody osobowe i dostawcze takie jak: Opel Astra III i IV, Fiat Panda, Fiat 500 czy VW Transporter. Ważnym elementem są również produkowane w Polsce silniki samochodowe i inne części używane do produkcji samochodów w zagranicznych fabrykach np. opony, fotele, wiązki elektryczne, szyby oraz akumulatory.

Eksport z Polski, wytworzonych elementów do aut oraz gotowych auta, odbywa się głównie do Unii Europejskiej. Po podsumowaniu 2014 roku, na pozycji pierwszej wśród naszych odbiorców znajdują się jak zawsze z dużą przewagą Niemcy (31,7%), na drugim Włochy (8,6%), kolejnym Wielka Brytania (8,4 %) oraz Czechy (7,6%) i Francja (5,5%).

Nasi sąsiedzi i pozostałe kraje europejskie są głównymi odbiorcami polskiej branży motoryzacyjnej. A przecież poza Europą też możemy znaleźć wielu odbiorców, chociażby taki Meksyk. Polski eksport do Meksyku pojazdów, akcesoriów i części w 2014 r. wyniósł 0,115 mld $. Nie poznaliśmy jeszcze prawdziwych możliwości rynku motoryzacyjnego w Meksyku, a przecież przemysł motoryzacyjny jest tam głównym elementem krajowej gospodarki. Meksyk jest 4 największym eksporterem samochodów na świecie i siódmym pod względem wartości wyprodukowanych pojazdów. Nic dziwnego w końcu wszystkie marki samochodowe mają w Meksyku swoje fabryki i aż 89 na 100 największych światowych producentów części samochodowych też je tu posiada. Poza tym znajduje się tu ponad 30 motoryzacyjnych centrów projektowych.

A to nie wszystko, nowe inwestycje i rozwijanie produkcji w Meksyku zaplanowały lub mają w planach takie marki samochodowe jak: Marcedes-Benz i Infinity, BMW, Kia Motors oraz firma Delphi i koncern Continental.
Skoro tak dobrze przemysł motoryzacyjny ma się w Meksyku czego my możemy tam szukać? 71% produkcji w branży motoryzacyjnej w Meksyku odbywa się za sprawą importowanych elementów. Firmy inwestujące nie mają zamiaru przestać, rynek się rozwija, miejsca dla nas więc nie powinno zabraknąć.

Polski eksport do Meksyku ma szanse nadal się rozwijać, dopóki w Meksyku rośnie zapotrzebowanie na usługi dla sektora motoryzacyjnego. Jesteśmy dobrym partnerem do współpracy, nasze produkty są dobrej jakości i posiadają konkurencyjne ceny. Poza tym nie brakuje nam nowoczesnych rozwiązań w produkcji oraz doświadczenia.

Jedynym ograniczeniem może być Atlantyk, który musimy pokonać, jeśli interesuje nas eksport do Meksyku. Ale nie ma takich rzeczy, których nie da się rozwiązać. Wystarczy skontaktować się z nami i poradzić się naszych ekspertów lub wycenić koszt transportu na stronie. Zajmujemy się organizacją zarówno transportu lotniczego www.airoo.com jak i morskiego www.seaoo.com.

Źródło: http://www.mg.gov.pl/node/24378, http://www.oica.net/category/sales-statistics/, http://prnews.pl/bz-wbk/meksyk-to-szansa-dla-polskiej-branzy-automotive-3385646.html

Wyceń eksport do Meksyku:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź