Zanieczyszczony Ocean Spokojny


Zanieczyszczony Ocean Spokojny
Zanieczyszczony Ocean Spokojny

Zanieczyszczony Ocean Spokojny

Ocean Spokojny zanieczyszczony jest przez wielkie skupisko śmieci i plastikowych odpadów dryfujące w północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami oraz pomiędzy Hawajami a Japonią. Miejsce to nazywane jest Wielką Plamą Śmieci na Pacyfiku. To Te dwa duże pływające skupiska zostały utworzone przez prądy oceaniczne ale przede wszystkim przez człowieka. Masa dryfujących śmieci określana jest na 3,5 mln ton, 90% z nich to tworzywa sztuczne. Niestety nie ulegają one całkowitej degradacji, tylko zamieniają się w pył, który następnie unosi się blisko powierzchni wody.

Niektóre źródła poddają w wątpliwość występowanie skupisk w tak konkretnej lokalizacji. Owszem istnieją obszary, które mają wyższe stężenie plastiku niż inne części oceanu, a większość z nich to małe plastikowe kawałki zawieszone na całej powierzchni wody. Według tej teorii istnieje wiele „plam śmieci”, które pojawiają się w wyniku działań oceanicznych prądów i zbierają się w różnych wielkościach w wielu częściach Oceanu Spokojnego.

Czy skala zjawiska jest wyolbrzymiana by zwrócić na niego uwagę? Niezależnie od tego gdzie dokładnie znajduje się plama plastikowych śmieci na Oceanie Spokojnym i jaka dokładnie jest jej wielkość, problem zanieczyszczenia wód plastikowymi odpadami istnieje i w jakiś sposób należy temu zaradzić.

Wielkie porządki. Na pomysł gromadzenia śmieci do pływających zapór wpadł młody holenderski ekolog Boyan Slat (21 lat) twórca projektu The Ocean Cleanup (Oceaniczne Porządki). W 2016 roku The Ocean Cleanup będzie wdrażać pierwszy w historii system biernie oczyszczający oceany na dużą skalę. Zamiast aktywnie zbierać śmieci, twórcy projektu chcą wykorzystać naturalne prądy oceaniczne i kierować śmieci do pływających zapór. Według jego twórców opracowany system jest lepszy od sieci, które są niebezpieczne dla żyjących w oceanach zwierząt. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zebrane śmieci mogą być poddane recyklingowi.

Źródła:
http://mic.com/articles/119944/a-20-year-old-has-built-this-spacecraft-looking-machine-to-clean-up-the-world-s-oceans
http://response.restoration.noaa.gov/about/media/how-big-great-pacific-garbage-patch-science-vs-myth.html
http://www.container-recycling.org/assets/pdfs/reports/2008-scorecard.pdf

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź