Boże Narodzenie AD 2015 – czas pomysleć o imporcie ;-)


Boże Narodzenie - import choinek
Boże Narodzenie - import choinek

Boże Narodzenie – nie tylko AD 2015 – ale każde, to okres niezwykle wzmożonego handlu. Chyba najgorętszy okres w wymianie międzynarodowej.

Dla rynku spedycyjnego oznacza to okres wytężonej pracy, wzrost obrotów towarowych po okresie wakacyjnym może przyprawić o zawrót głowy, ale to jest to co „tygryski” lubią najbardziej 😉 Co importuje się z okazji świąt Bożego Narodzenia? Nie będę jakoś strasznie odkrywczy jesli powiem, że WSZYSTKO! Popatrzcie jakie sklepy przeżywają oblężenie – wystarczy krótka ale wnikliwa obserwacja rynku (np. dowolnego centrum handlowego) i wszystko stanie się JASNE!

W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie importerzy sprowadzają głównie:

  • prezenty „podchoinkowe” czyli – zabawki, klocki, elektronikę, tekstylia, galanterię, gadżety,
  • elementy „infrastruktury” świątecznej – sztuczne choinki, bombki i inne ozdoby, lampki choinkowe, bibeloty, porcelanowe i szklane anioły, pluszaki
  • elementy wyposażenia domu – latarenki, poduszki, obrusy, pościele
  • małe i duże AGD, power banki, gadżety elektroniczne, telefony, tablety
  • wszelkiego rodzaju spożywkę – kawę, herbatę, bakalie, owoce w puszkach, owoce morza,

W zasadzie nie ma artykułu handlowego, który nie mógłby znaleźć się na powyższej liście. Ogranicza nas tak naprawde tylko nasza wyobraźnia 😉 W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie sprowadza sie WSZYSTKO! I ze wszystkich stron świata. Dominującym kierunkiem importu jest oczywiście import z szeroko pojętego Dalekiego Wschodu – a szczególnie z Chin. Ale nie nalezy zapominac o tym, że można zrobić import z Korei, Wietnamu, Indii i wielu wielu innych krajów.

Nie można zapomnieć o tym, że zaraz po świętach przychodzi dzień największej balangi w roku czyli Sylwester! A jesli sylwester to importujemy:

  • fajerwerki, petardy i różne inne gadżety pirotechniczne
  • czapeczki, gwizdki, trąbki
  • plastikowe i papierowe talerze, plastikowe sztućce

Każdy produkt, który importujemy musi przejść najbardziej znienawidzoną przez importerów procedurę – odprawę celną. Każdy z produktów oprócz standardowego zestawu dokumentów (czyli faktury handlowej i packing listu) posiada jeden lub więcej dokument specyficzny tylko dla niego. I tak dla elektroniki, lampek choinkowych, zabawek itp. będzie to Certyfikat CE. Wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością oraz sama żywność będą wymagały dokumentów potrzebnych do granicznej odprawy sanitarnej, weterynaryjnej i kto wie jakiej jeszcze… O te detale warto zadbać wcześniej – jak towar jest już opłacony, zazwyczaj dostawcom już się nie chce starać, aby zajmować się Waszą dokumentacją.

Spedytorzy i agenci celni przez cały rok przygotowują się do tego, aby ten wzmozony ruch obsłuzyć. W oddziałach celnych granicznych zwiększana jest obsada funkcjonariuszy, aby podołać wymogom tego jakże szczególnego czasu.

Jesteśmy gotowi na to, aby przyjać od Was drodzy importerzy dużo więcej zleceń!

Niezmiennie zapraszam do korzystania z usług SEAOO.com – nasz kalkulator w trzech krótkich krokach pozwoli Wam zapoznać się z aktualnymi kosztami importu produktem drobnicowym, a frachty kontenerowe wycenimy w ciągu max 2h.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź