Cło z Indii


Cło z Indii

Tematem importu z Indii zajmowaliśmy się kilkakrotnie m.in. we wpisie Taka sytuacja… czyli jak zrobić import przypraw z Indii i na tym zarobić….

Cło z Indii
Cło z Indii płacimy tak jak w przypadku pozostałych krajów spoza Unii Europejskiej. Jednak są pewne wyjątki, nie uiszczamy opłaty celnej, gdy wartość towaru nie przekracza 150 euro (wartość w złotówkach waha się w zależności od kursu). W tej cenie zawiera się wartości paczki, ubezpieczenie, a także koszt wysyłki.
Choć wartość cła może nie być duża (cło wynosi ok. 5% wartości przesyłki). Warto więc przed zakupem sprawdzić, czy opłatę w postaci cła będziemy musieli ponieść.

VAT i akcyza
Podatek VAT nie zapłacimy kupując towary z Indii wtedy kiedy:

 • Wartość przesyłki nie przekracza 22 euro
 • Wartość przesyłki nie przekracza 45 euro, jeśli jest ona opisana jako prezent albo próbka konsumencka
 • Przesyłka nie ma charakteru handlowego: nie jest oznaczona jako zakup ze sklepu, nie jest opakowana w skomplikowany sposób
 • Towar jest w „ilościach detalicznych” (ciężko stwierdzić, ile to jest dokładnie – chodzi o to, żeby paczka nie wyglądała, jakbyście chcieli te rzeczy sprzedać)

Akcyzę zapłacimy za produkty objęte tą opłatą, takie jak papierosy, czy alkohol.

Cło na towary najczęściej sprowadzane z Indii

Stawki celne z Indii prezentowane na stronie mogą różnić się od aktualnie obowiązujących. Prosimy je sprawdzić na stronie: ext-isztar4.mf.gov.pl


6 komentarzy

 1. Avatar
  Tomasz
  5 listopada 2018

  Dzień dobry,
  dziękuję za tekst, który krótko omawia najważniejsze kwestie.
  Miałbym 2 krótkie pytania:

  1) Czy dobrze rozumiem, że w dziale odnośnie VATu brakuje słówka „NIE” – czyli informacja powinna brzmieć:

  „Podatku VAT NIE zapłacimy kupując towary z Indii wtedy kiedy:

  Wartość przesyłki nie przekracza 22 euro
  Wartość przesyłki nie przekracza 45 euro, jeśli jest ona opisana jako prezent albo próbka konsumencka
  Przesyłka nie ma charakteru handlowego: nie jest oznaczona jako zakup ze sklepu, nie jest opakowana w skomplikowany sposób
  Towar jest w „ilościach detalicznych” (ciężko stwierdzić, ile to jest dokładnie – chodzi o to, żeby paczka nie wyglądała, jakbyście chcieli te rzeczy sprzedać)” ?

  2) Czy uważa Pani, że w razie wysyłki przez firmę – naszego partnera handlowego – próbek produktu, które następnie będziemy zostawiać nieodpłatnie u potencjalnych klientów (dla nas więc mają one wartość sprzedażową równą zeru) konieczne jest zapłacenie cła (pisała Pani o granicy 150 euro)?

  Pozdrawiam

  • Redakcja
   27 listopada 2018

   Panie Tomaszu,
   dziękujemy za cenne sugestie oraz pytanie. Poprawiliśmy tekst zgodnie z sugestią, a o odpowiedź na Pańskie pytanie prosiłem o komentarz naszego Partnera operacyjnego. Informacja w kolejnym komentarzu.

  • Import próbek handlowych najczęściej realizowany jest na podstawie packing list oraz faktury proforma obrazującej zaniżone koszty nabycia próbek. Jest to świadome działanie, które ma na celu zminimalizowanie kosztów cła na sprowadzany produkt. Wiadomo, że próbki handlowe nie podlegają typowej sprzedaży, nie generują przychodu i co za tym idzie nie przynoszą zysku sensu stricto. Celem dystrybucji próbek handlowych jest zachęcenie potencjalnego klienta do zakupu produktu w przyszłości. Sprzedawca gotowy jest ponieść więc pewne koszty, aby zagwarantować wzrost świadomości społeczeństwa o danym produkcie. Wartość cła zależna jest więc od wartości zakupu próbek określonej w fakturze proforma. Należy pamiętać, aby nie przesadzać z minimalizacją kosztów zakupu. Wartość zakupu prób handlowych również jest weryfikowana przez Urząd Celny i niejednokrotnie Urząd wymaga podania urealnionych kosztów i nalicza cło wg taryfy.

 2. Avatar
  Celestyn
  29 października 2018

  Dobry wieczor!

  Chcialbym sie dowiedziec jak dokladnie wygladaja oplaty celne produktow zza EU, przypuscmy ze produkt kosztuje od 50 do 700 euro. Chce sprzedawac je w Polsce i Niemczech, czy jest mozliwosc np oplacenia tych produktow dopiero po sprzedazy (Producent wysyla czesci do Polski, on ponosi koszty przesylki etc. a ja sprzedaje ten towar i dzielimy sie zyskiem). Jaka umowa pasowalaby najlepiej do prowadzenia takiego stalego ukladu pomiedzy firmami?

  Czytalem rowniez iz mozna sprzedawac w Niemczech majac firme w Polsce do 100tys euro obrotu rocznie?

  Zycze milego wieczoru!

  • Redakcja
   31 października 2018

   Sprawa jest bardziej rozległa niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Pierwsze pytanie proponuję wysłać do agencji celnej, a drugie do kancelarii prawniczej.

   Życzę powodzenia

  • Wysokość należności celno-podatkowych zależna jest bezpośrednio od wartości handlowej importowanego produktu oraz w głównej mierze od obostrzeń importowych, które zostały określone dla danego produktu w nomenklaturze celnej kraju wwozu. Każdy produkt importowany na teren UE posiada swój nr celny określony w taryfie celnej. Wysokość cła jest więc zależna od rodzaju produktu, jego składu surowcowego oraz prowadzonej polityki gospodarczej związanej z wymianą handlową pomiędzy danymi państwami. Musimy także pamiętać, że taka polityka może być zmienna w różnym okresie czasu, może być ustalona terminowo lub sezonowo. W wielu wypadkach, aby ograniczyć napływ danego produktu może być ustalone cło antydumpingowe, co zniechęca potencjalnych importerów i kieruje ich uwagę na inne produkty. Niezależnie od sytuacji dla każdego importera najlepszym rozwiązaniem będzie więc weryfikacja obostrzeń importowych przed finalną realizacją transportu. Dysponując numerem celnym produktu (HS code) możemy w prosty sposób sprawdzić jaka jest wymagana dokumentacja handlowa (np. CE, quality cert., Form A itp.) oraz poziom należności celno-podatkowych. Jeśli więc importer myśli o stałej wymianie handlowej to najlepiej, aby sprawdził dla każdego produktu wymagania, o których mowa powyżej, co pozwoli mu uniknąć ewentualnych problemów podczas odprawy celnej (płynne dopuszczenie towaru do obrotu) i poprawnie oszacować wszystkie koszty związane z importem tego produktu.