Eksport do Chile


Eksport do Chile
Eksport do Chile

Polski eksport do Chile w 2014 roku był o ponad jedną piątą niższy niż w pierwszych ośmiu miesiącach 2015 roku, kiedy to wyniósł 55,4 mld euro. Choć obroty pomiędzy naszymi krajami nie są zawrotne, to w ostatnim roku jak widać znacznie się zwiększyły. Pod względem wartości obrotów spośród partnerów Polski z Ameryki Łacińskiej, Chile w ubiegłym roku znajdowało się na piątym miejscu, po Brazylii, Argentynie, Bahamach i Meksyku.

Co eksportujemy do Chile
W Chile znaleźliśmy odbiorców m.in. na wyroby stalowe, bramownice drogowe, ładowarki, koparki, kamienie młyńskie i szlifierskie, szyny kolejowe, części do kotłów, druty i kable, opony, aparaturę do telefonii, suszarki włókiennicze, płatki ziemniaczane i syropy cukrowe. Duże szanse mają również firmy działające w branży lotniczej, w przemyśle zbrojeniowym, czy związane z gospodarką morską (obsługa portów, rybołówstwo). W Chile rośnie zainteresowane rozwiązaniami wykorzystującymi nowe niekonwencjonalne źródła energii, jednocześnie nadal nie maleje zapotrzebowanie na urządzenia dla przemysłu wydobywczego. Wśród importowanych z Chile produktów są rudy miedzi, winogrona, ryby, wino, śliwki suszone, owoce świeże (jabłka, śliwki, kiwi, gruszki) oraz mrożone mięso wieprzowe.

Dlaczego Chile?
Co takiego może przyciągnąć polskich przedsiębiorców chcących rozpocząć eksport do Chile? Z pewnością przejrzysty system prawny, stabilna gospodarka, brak zasadniczych barier w handlu, wolność inwestycji oraz chłonny rynek. Chile uznaje się za państwo bardzo otwarte na współpracę gospodarczą i handlową, znajduje się w grupie 10 krajów o największej wolności gospodarczej. W imporcie stosowana jest jednolita stawka celna (6%), a dzięki umowie o wolnym handlu (pomiędzy Chile a Unią Europejską) stawki celne wykorzystywane w imporcie z Polski są stopniowo zmniejszane. Trudności pojawiają się przy towarach spożywczych i kosmetykach, gdzie konieczne jest spełnienie określonych norm technicznych i sanitarnych.

Po ograniczeniach nałożonych na nasz kraj przez Rosję, coraz odważniej patrzymy na inne miejsca na świecie nawet te bardziej oddalone, dlatego eksport do Chile i zorganizowanie transportu na ponad 13 005 km nie stanowi dla nas większego problemu: Seaoo.com spedycja morska, Airoo.com spedycja lotnicza.

Źródło: www.mg.gov.pl

Przeczytaj także: Współpraca z Brazylią

Wyceń eksport do Chile:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź