Eksport do USA alkoholi wysokoprocentowych


Eksport do USA
Eksport do USA

Polska wódka robi karierą w Hollywood. Wystąpiła m.in. w najnowszym filmie z Jamesem Bondem „Spectre”, a kilka lat temu w reklamie z Brucem Willisem. To produkowany w Polsce najpopularniejszy wysokoprocentowy alkohol.

Polska znajduje się na pierwszym miejscu wśród producentów wódki z pośród krajów Unii Europejskiej oraz czwartym na świecie. Najwyższy jak dotąd odnotowaliśmy eksport do USA oraz Francji. Alkohol sprzedajemy też do dalekich krajów takich jak Singapur, Hongkong czy Chile, ale w symbolicznych ilościach. W świat poszedł jasny sygnał polska wódka to produkt luksusowy, droższy, ale wysokiej jakości. Tak jak najlepsza whisky to szkocka whisky, tak prawdziwa wódka to wódka z Polski. Nasz kraj produkuje około 290 mln litrów tego alkoholu, z czego ponad 50 mln litrów jest przeznaczanych na eksport.

Eksport polskich alkoholi wysokoprocentowych miał swoje wzloty i upadki. Jeszcze w styczniu 2014 roku branża świętowała, gdy eksport do USA wódki z Polski wyprzedził eksport wódki rosyjskiej. Choć już wtedy zaczęło się źle dziać w sprzedaży w kraju oraz za granicą. Spadek eksportu polskiej wódki w 2014-2015 roku spowodowany był głównie wzrostem akcyzy w Polsce oraz ustaleniem podatku zdrowotnego na Węgrzech, który uderzył głównie w importowane alkohole. A to nie bez znaczenia, bo Węgry są trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym dla polskiej wódki. Na skutek wprowadzonych zmian w 2015 roku eksport do tego kraju spadł o połowę.

Gdy za granicą podając dzbanek z wodą kelner mówi „vodka” i uśmiecha się znacząco, nie wiadomo, czy cieszyć się z kojarzenia Polaków z wódką, czy martwić. Wolałabym jednak, aby Polacy byli znani z produkcji wódki, a nie jej konsumpcji 😉 Chociaż to Rosjanie od dawna przodują w jej piciu i chyba długo się to nie zmieni.

Źródło: www.msp.gov.pl, www.portalspozywczy.pl
Przeczytaj także Czy wiesz, że…Import z USA.

Wyceń eksport do USA:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź