Eksport kosmetyków. Polskie marki znane w ponad 130 krajach


Eksport kosmetyków
Eksport kosmetyków

Chociaż eksport kosmetyków to nadal domena Francji, Polska też może pochwalić się sporym dorobkiem w tej branży. Nasze produkty są znane i rozpoznawane na całym świecie, ale również Polki dobrze znają i cenią sobie kosmetyki takich marek jak Eris, Inglot, Eveline, Oceanic, Ziaja, czy Delia.

Do największych europejskich eksporterów kosmetyków zalicza się Francję (eksport osiągnął prawie 4,5 mld euro), która deklasuje pozostałe państwa. Drugie są Niemcy (2,5 mld euro), na kolejnych miejscach znajdują się Włochy, Wielka Brytania i Hiszpania. Szóste miejsce zajmuje Polska, która co roku powoli dogania pozostałe kraje. Ponad pięciokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła wartość eksportu polskich kosmetyków. Od 2011 roku udało się nam wyeksportować produkty do pielęgnacji o wartości ponad 3,1 mld euro.

Najwięcej indywidualnych odbiorców polskich kosmetyków pochodzi z Rosji (15,3 %), druga jest Wielka Brytania (12,1 %), trzecie Niemcy (11,9 %) kolejne to m.in. Hiszpania czy Włochy, a nawet Francja. Dużo eksportujemy również na rynki Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Ukraina, Węgry). Łącznie wytwarzane w Polsce kosmetyki eksportowane są do ponad 130 krajów na całym świecie.

By jeszcze zwiększyć eksport kosmetyków z Polski trzy lata temu ruszył program (strona programu polishcosmetics.pl) promujący polską branżę kosmetyczną za granicą. Jego zadaniem w latach 2012-2015 było reklamowanie polskich marek poprzez organizowanie wyjazdów dla polskich przedsiębiorców na najważniejsze światowe targi kosmetyczne, realizowanie szkoleń i misji gospodarczych, przeprowadzanie wizyt studyjnych zagranicznych kontrahentów i dziennikarzy w Polsce, planowanie i realizacja międzynarodowych kampanii reklamowych.

Pozostaje pytanie co jeszcze można zrobić by zwiększyć eksport kosmetyków produkowanych w Polsce? Można uderzyć w inne kierunki, tam gdzie w tej chwili jest mniejsza konkurencja niż w Europie, czy Ameryce Północnej. Jednym z najbardziej przyszłościowych rynków wydaje się być Bliski Wschód, Ameryka Środkowa i Południowa, gdzie szczególnie promuje się dbanie o urodę. A branża kosmetyczna cały czas odnotowuje tam dynamiczny wzrost.

Źródło: http://www4.rp.pl/Program-Rozwoju-Eksportu/311209899-Kosmetyki-wizytowka-polskiego-eksportu.html, http://www.polishcosmetics.pl/pl/index.php/eksport

Przeczytaj także: Eksport kosmetyków a…islam

Wyceń eksport do Brazylii:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź