Eksport wieprzowiny do Chin


Eksport wieprzowiny
Eksport wieprzowiny

Eksport wieprzowiny do Chin

Jeszcze w 2013 roku Chiny były największym odbiorcą polskiego mięsa wieprzowego, według danych resortu rolnictwa eksport wieprzowiny do Chin wyniósł wtedy 52 tys. ton, czyli 67 mln euro. Tym sposobem w ciągu roku Chiny z dalekiego miejsca poza pierwszą dziesiątką, wskoczyły na pierwsze miejsce pod względem wielkości eksportu. Niestety w lutym 2014 roku Państwo Środka zakazało wwozu mięsa z naszego kraju ze względu na wykrycie przypadków choroby wirusowej – afrykańskiego pomoru świń. Nie dość, że zdobycie uprawnień eksportowych do Chin nie jest łatwe, to jak widać można je szybko stracić.

Obecnie prowadzone są rozmowy, by wznowić eksport wieprzowiny do Chin z Polski. A jest o co walczyć, mieszkaniec Państwa Środka zjada rocznie 30 kg tego mięsa, konsumpcja wieprzowiny jest tam największa na świecie. Nie zapowiada się również, aby zapotrzebowanie miało się zmniejszyć, wręcz przeciwnie. Chińczycy jedzą coraz więcej wieprzowiny, dodatkowo nie mają możliwości by wyprodukować jej wystarczającą ilość.

Według amerykańskiego ministerstwa rolnictwa Chińczycy w tym roku zaimportują 1 mln ton wieprzowiny, to o 23,5% więcej niż w roku ubiegłym. Niemały procent stanowi tu Unia Europejska (316 tys. ton), a w szczególności największy dostawca – Niemcy (83 tys. ton). W Chinach zauważane jest nie tylko coraz większe zainteresowanie wieprzowiną, ale również maszynami wykorzystywanymi do uboju i przetwórstwa mięsa. To dla polskich przedsiębiorców z tej branży może być szansa na nowe rynki zbytu.

Ale czy nasze nadzieje powinniśmy pokładać tylko w Chinach? Szykuje się nowy rynek odbiorców polskiej wieprzowiny, mięso pojedzie bowiem do Egiptu. Importowana wieprzowina w tym kraju, gdzie przeważają muzułmanie, przeznaczona jest przede wszystkim dla turystów.

Źródło: http://www.topagrar.pl/articles/top-swinie/kto-zaspokoi-rosnacy-apetyt-chin-na-wieprzowine/, http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/eksport-polskiej-zywnosci-do-chin-rosnie-dynamicznie,114984.html

Wyceń eksport do Chin:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź