Inwestycja dla kontenerów


Kontenery Gdańsk
Kontenery Gdańsk

Prawie pół miliarda złotych pozyskał gdański port z unijnego programu CEF-Transport (Connecting Europe Facility), czyli „Łącząc Europę”. Z tej godnej sumki, blisko 100 milionów przeznaczy na inwestycję w usprawnienie układu komunikacyjnego na drogach dojazdowych do Portu Północnego, a zatem i do terminalu DCT. To pozytywna wiadomość: inwestycja dla kontenerów, armatorów i spedytorów.

360 milionów złotych z tej kwoty „pójdzie” na pogłębianie toru wodnego Kanału Portowego i Kanału Kaszubskiego w Porcie Wewnętrznym, a gdzieniegdzie – także na poszerzenie. Na przykład, w okolicy Zakrętu Pięciu Gwizdków i Szańca Zachodniego w Gdańsku-Nowym Porcie. W tym drugim przypadku kanał „zabierze” dodatkowe 20 metrów nabrzeża. Jeśli już to nastąpi, budowlańcy i Port Gdańsk wezmą się za renowację, a na niektórych odcinkach budowę nabrzeży od podstaw – łącznie face-liftingowi zostaną poddane nabrzeża na długości pięciu kilometrów.

Jak tłumaczył mi jeden z wysoko postawionych przedstawicieli przedsiębiorstwa – wszystko po to, by mogły doń (portu) i przy nich (nabrzeżach) cumować największe jednostki, które są w stanie przecisnąć się przez cieśniny duńskie. Ów jegomość zdradził mi również, że długofalowo to także inwestycja dla kontenerów, które kiedyś, pchane przez rzeczne barki miałyby przejąć część rynku od kolei i przewoźników drogowych. Wszak coraz realniejszych kształtów nabiera rządowa strategia odbudowy żeglugi śródlądowej (była o tym mowa m.in. we wpisie Rzeczny transport kontenerów).

W bliższej perspektywie spedytorzy i armatorzy powinni odczuć korzyści, wynikające z inwestycji dla kontenerów, które lada chwila rozpoczną się w Porcie Zewnętrznym, bezpośrednio oddziaływając na funkcjonowanie gdańskiego terminalu DCT i przeładowywanych tam kontenerów.  Kolejne 100 milionów pochłonie przebudowa i rozbudowa ponad 7 kilometrów dróg dojazdowych do Portu Północnego i 10 kilometrów torów kolejowych.

Łącznie Port Gdańsk otrzymał 119 milionów euro dotacji z programu „Łącząc Europę” i jest to maksymalna kwota, jaką mógł pozyskać, zatem 85 proc. wartości planowanych inwestycji. O resztę środków na ich realizację musi zapewnić sam port. Prace budowlane będą prowadzone w latach 2017-2020. Przynajmniej do tego terminu spółka musi się rozliczyć z Brukselą ;).

Interesuje Cię spedycja morska? Na tym blogu opisujemy także inne tematy poruszające szeroko to pojęcie.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź