Spedycja morska – elementarz


Spedycja morska - elementarz
Spedycja morska - elementarz

Spedycja morska –  z czym się ją je, jak ją rozumieć, jakie są jej cechy, jak przebiega w praktyce? Niby pisaliśmy o niej obszernie, ale zwykle w kontekście eksportu lub importu. Stąd postanowienie, by opisać to zjawisko bardziej kompleksowo i bez retuszu ;). Temu poświęcimy cykl „Spedycja morska – elementarz”.

Na początek dwa słowa o tym, jaka będzie jego struktura i czego należy się spodziewać… Otóż zamierzamy rozpocząć od „abecadła” spedycji morskiej, objaśnić kwestie fundamentalne. Dlatego w pierwszej kolejności spróbujemy określić CELE, ZADANIA I PODMIOTY SPEDYCJI MORSKIEJ. We wpisie ŁAŃCUCH LOGISTYCZNY SPEDYCJI MORSKIEJ znajdziecie informacje o przebiegu całego procesu transportu ładunku od miejsca pierwszego załadunku poczynając i na dostarczeniu towaru do portu docelowego kończąc. Złożoność materii, konieczność dopilnowania wszystkich drobiazgowych formalności związanych z organizacją przewozu ładunku, sprawiają, że na spedytorach ciąży naprawdę spora odpowiedzialność. Przekonuję się o tym na co dzień, obserwując rozterki małżonki, która zawodowo bierze się za bary z tym trudnym tematem 😉 Wbrew pozorom, spedycja to doprawdy ciężki kawałek chleba… Zdecydowanie cięższy niż mi się wydawało na początku przygodą z tą dziedziną.

Jego niuanse postaramy się nieco przybliżyć w tekście PROCES SPEDYCYJNY W TRANSPORCIE MORSKIM. Wówczas w pigułce poznacie tajniki „papierologii” stosowanej, rządzącej całym tym skomplikowanym zjawiskiem. W naszych zmaganiach z nim nie może, oczywiście, zabraknąć wzmianki o tym, bez czego spedycja morska nie byłaby możliwa, czyli o KONTENERACH. A ponieważ wpływ na koszt usług spedycyjnych mają także wszelkie opłaty portowe, także i temu tematowi w poście OPŁATY PORTOWE poświęcimy na skromnych łamach bloga kilka słów. I wreszcie Biblia spedycji w zakresie rozliczania transakcji handlowych, prowadzonych według REGUŁ INCOTERMS 2010. Co prawda charakteryzowaliśmy już formułę FOB (szerzej w: Cena FOB), napomknęliśmy co nieco o formule CIF, ale powrót do tego arcyważnego zagadnienia w naszym cyklu wydaje się nieodzowny.

Niezmiennie zachęcamy do wyceny i zamawiania transportu ładunku na platformie SEAOO.COM.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź