Kilka faktów o porcie w Gdyni


Kilka faktów o porcie w Gdyni
Kilka faktów o porcie w Gdyni

Port morski w Gdyni położony jest nad Zatoką Gdańską. To trzeci co do wielkości, po Gdańsku i Szczecinie, port morski w Polsce.

O potrzebie budowy portu w Gdyni mówiono już w 1920 roku, a rok później rozpoczęto budowę portu. Początkowo miała to być tylko niewielka przystań, miejsce dla małych okrętów wojennych oraz dla rybaków. Jednak 23 września 1922 roku zdecydowano o budowie portu w Gdyni z prawdziwego zdarzenia. Do 1938 roku aż 80% polskiego eksportu i 65% importu odbywało się drogą morską, dlatego budowa portu w Gdyni miała wpływ nie tylko na rozwój gospodarki morskiej, ale na całą polską ekonomię. Doszło do tego, że w latach trzydziestych port stał się konkurencją dla innych portów nad Bałtykiem i Morzem Północnym.

Wybuchła II Wojna Światowa, zakłócając rozwój portu w Gdyni i odmieniając życie mieszkańców. Port oraz miasto Gdynia poniosły ogromne straty, część budowli hydrotechnicznych i magazynów uległa całkowitemu zniszczeniu. Naprawy wymagało 75% magazynów oraz 54% nabrzeży i falochronów. Do portów niemieckich zostało wywiezionych 30 % urządzeń przeładunkowych, a to co pozostało było zniszczone. Wysadzono również wiadukty, aby zablokować drogę do portu.

Można powiedzieć, że po wojnie port zyskał swoje drugie życie, straty były niewyobrażalne, tak jak w wielu miejscach w kraju. Patrząc na dzisiejszą Gdynię i port, ciężko uwierzyć, że tak mocno ucierpiała podczas wojny.

Ciekawostki o porcie morskim w Gdyni:

  • Port morski w Gdyni powstał 29 kwietnia 1923 roku.
  • W 1938 roku Gdynię odwiedziło prawie 6500 statków.
  • Podczas II Wojny Światowej w Gdyni zatrzymywały się wszystkie niemieckie pancerniki.
  • 15 stycznia 2005 roku przeładowano w Gdyni 500-milionową tonę ładunku w powojennej historii portu.
  • W 2005 roku zakończono budowę estakady i rampy do załadunku TIR-ów na górne pokłady promów.
  • W 2006 roku nastąpiła inauguracja przeładunków burtowych w Gdynia Container Terminal.
  • Powierzchnia portu zajmuje – 755,4 ha
  • Obroty ładunkowe w 2014 roku wyniosły 16984,4 tys. ton
  • 5 czerwca 2015 r. do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni wpłynie największy w historii gdyńskiego portu kontenerowiec – statek MSC Charleston o 324 m długości i 42 m szerokości.
  • 13 maja 2015 r. masowiec „Cape Keystone” wpłynął do gdyńskiego portu z rekordowym pod względem wielkości ładunkiem -110.479 ton węgla koksującego.

Źródło: http://www.port.gdynia.pl/pl/port/historia-portu?showall=&limitstart=

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź