Nota bukingowa


Nota bukingowa
Nota bukingowa

Nota bukingowa

Nota bukingowa – dokument będący pisemnym dowodem wydanym przez armatora (lub jego przedstawiciela) dla załadowcy (bukującemu), który potwierdza, że dany ładunek będzie przyjęty na konkretny statek. Zawiera także termin i warunki stawki frachtowej.

Nota gotowości – jest to dokument, który czarterującemu albo jego przedstawicielowi, przekazuje kapitan statku. Nota potwierdza przybycie statku do portu załadunku lub wyładunku, a także jego gotowość do wykonania czynności przeładunkowych.

Umowa bukingowa – umowa dotycząca żeglugi liniowej, która zazwyczaj obejmuje postanowienia standardowego przewoźnika, dodając tylko szczegóły dotyczące ładunku i wysyłki, takie jak ciężar ładunku, porty załadunku i rozładunku, stawki itp. Nota lub umowa może modyfikować lub zastępować wszystkie lub niektóre z postanowień konosamentu. Ma ona charakter umowy konsensualnej, czyli jest wynikiem zgodnych oświadczeń woli obu stron. Może być zawarta przez telefon lub pisemnie. Nota bukingowa jest potwierdzenie tej umowy.

Z pojęciami i dokumentami przewozowymi związanymi z morskim transportem towarów można zapoznać się również w kolejnym wpisie: Manifest ładunkowy.