Nowoczesne technologie – który kraj jest liderem?


Singapur

Inwestycje w nowoczesne technologie to w dzisiejszym świecie miara innowacyjności, wydajności i atrakcyjności biznesu. Wiele państw prześciga się w pomysłach na zwiększenie robotyzacji, tworzenie nowych wynalazków i wprowadzanie niespotykanych wcześniej rozwiązań. Kto jest liderem w tej kategorii?

Na czym polega inwestycja w nowoczesne technologie? Jest kilka podstaw tego sektora światowego przemysłu. Początkiem jest wkład w naukę. Najlepiej rozwinięte w tych sektorach kraje inwestują w edukację, szkoląc naukowców. Dodatkowo sprowadzają też ambitnych i uzdolnionych obcokrajowców, oferując im kapitalne możliwości rozwoju.

Kolejną częścią w tej układance jest oczywiście produkcja. Kraj, który chce mieć nowoczesną gospodarkę powinien zarówno eksportować swoje wytwory na świat, ale też samemu używać wyprodukowanych narzędzi. To sprzyja podwojeniu, a niekiedy nawet potrojeniu wydajności produkcji.

Ostatnim ważnym aspektem jest oczywiście rozwój i obserwacja światowych trendów. Nowoczesne technologie nigdy nie stoją w miejscu i należy ciągle je ulepszać. Można wręcz powiedzieć, że wiele państw uczestniczy w prawdziwym wyścigu na produkcję lepszych i bardziej przyjaznych dla człowieka rozwiązań.

Czym są nowoczesne technologie?

Powyższe aspekty to podstawa tworzenia państwa opartego na nowoczesnych technologiach. Te jednak nie polegają wyłącznie na np. wdrażaniu sztucznej inteligencji lub robotyki. Nowoczesne technologie to aspekt bardzo szeroki. Inteligentne państwo oparte jest na kilku zasadach.

Przede wszystkim produkcja musi być przyjazna dla środowiska i ekologiczna. Jeżeli przemysł ciężki tworzy uszczerbek na przyrodzie to nie należy postrzegać go jako innowacyjny. Technologie wspierają zdrowie, dbają o ten aspekt i jeszcze mocniej redukują zanieczyszczenia i odpady. Stąd tak wielka walka koncernów motoryzacyjnych.

Technologia musi być też przyjazna dla człowieka – zarówno na poziomie produkcji jak i w wykorzystaniu. Nawet bardzo innowacyjne wynalazki, jeżeli nie aspirują do poziomu podniesienia warunków życia czy pracy nie będą uznawane za rewolucję w nowoczesnych technologiach.

Na koniec trzeba oczywiście wspomnieć o pełnej innowacyjności. Wytwór nie powinien być wcześniej wprowadzony i musi być prawdziwym nowum. W takim wypadku inne kraje będą zainteresowane nie tylko samym wytworem, ale też tajnikami produkcji, patentami i wiedzą naukową.

Kto jest liderem w kategorii „Innowacyjny kraj”?

Co ciekawe, najwięcej nowoczesnych technologii na świecie nie produkuje już Japonia, ani Chiny (choć kraje te są oczywiście wraz z USA w ścisłej czołówce innowacyjnych państw świata). Najbardziej światowe rynki podbija małe państwo-miasto czyli Singapur.

Kraj ten rozwija wizję przyszłości i futuryzm od początku powstania. Wyeksportował towary o wartości 373 mld dol. Inteligentne rozwiązania są zarówno główną podporą gospodarki, ale też ułatwiają życie ludziom. Tu możemy wspomnieć np. o inteligentnym systemie zarządzania ruchem drogowym.

Rząd Singapuru planuje, że do 2030 roku kraj ten będzie oparty prawie w 100 procentach na nowoczesnych technologiach i wykorzystaniu ich w każdej dziedzinie życia.


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź