Transport intermodalny łatwiejszy dzięki inwestycjom w Gdańsku


Transport intermodalny łatwiejszy dzięki inwestycjom w Gdańsku
Transport intermodalny łatwiejszy dzięki inwestycjom w Gdańsku

Dzieje się na Pomorzu, inwestycja goni inwestycję. Porty w Gdyni i Gdańsku rozwijają się by nie zostać w tyle za innymi portami nad Bałtykiem. W Gdańsku trwa rozbudowa terminalu kontenerowego DCT oraz intermodalnego terminalu kontenerowego w rejonie Nabrzeża Szczecińskiego (GTK). Obie inwestycje przyczynią się do zwiększenia dotychczasowych zdolności przeładunkowych portu.

Jednak same terminale to nie wszystko, aby transport intermodalny odbywał się sprawnie, potrzebna jest rozbudowana sieć połączeń drogowych i kolejowych. Niektóre inwestycje już zostały zakończone, a inne jeszcze trwają. Zakończono budowę Trasy Sucharskiego i Obwodnicy Południowej Gdańska. W kwietniu 2016 roku wykonawcy przewidują otwarcie Tunelu pod Martwą Wisłą, który połączy Trasę Sucharskiego z Trasą Słowackiego. Planowana jest rozbudowa oraz modernizacja sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym, także inwestycja polegająca na budowie obrotnic, falochronu, toru podejściowego i wodnego do Portu Zewnętrznego.

Tunel pod Martwą Wisłą o długości 1,4 km to inwestycja warta ok. 886 milionów złotych, która połączy trasę Sucharskiego i Słowackiego, a przede wszystkim pozwoli na bezpośredni dojazd z portu lotniczego do portu morskiego. W najniższym miejscu tunel będzie przebiegał pod Wisłą na głębokości prawie 35 m, każdy z tuneli będzie miał po dwa pasy ruchu. Podczas prac pojawiły się problemy i inwestycja ma prawie rok opóźnienia, dlatego wykonawca ostrożnie mówi o dokładnym terminie zakończenia budowy.

Jak możemy się dowiedzieć z komunikatu wydanego przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, spółka w ciągu najbliższych 5 lat (do 2020 r.) planuje zrealizować największe w historii inwestycje, łączny ich koszt to ok. 842 mln złotych. Dzięki temu Port w Gdańsku ma szanse rozwijać transport intermodalny i wpłynąć na jego sprawną obsługę w Polsce.

Tydzień temu ogłoszono także przetarg, którego przedmiotem jest 7 działek zlokalizowanych na terenie Portu Zewnętrznego o łącznej powierzchni ponad 45 ha. Ich atutem są bardzo dobre połączenia drogowe i kolejowe. Czy w tym miejscu powstanie kolejny terminal intermodalny? Zobaczymy.

Źródło: http://www.portgdansk.pl/, http://www.gik.gda.pl/

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź