Umowa o wolnym handlu między Kanadą i Ukrainą podpisana


Umowa o wolnym handlu między Kanadą i Ukrainą podpisana
Umowa o wolnym handlu między Kanadą i Ukrainą podpisana

Kanada i Ukraina rozpoczęły negocjacje dotyczące umowy o wolnym handlu (FTA) w 2010 roku. W latach 2010-2015 odbyło się sześć spotkań, podczas których negocjowano zapis umowy. Ostatecznie negocjacje zakończyły się w Kijowie 9 lipca 2015 r. Tego dnia została podpisana umowa o wolnym handlu pomiędzy Ukrainą i Kanadą. By weszła w życie potrzebna jest jeszcze tylko jej ratyfikacja przez parlamenty obu państw.

Jakie korzyści niesie za sobą Canada-Ukraine Free Trade Agreement (CUFTA)? Umowa o wolnym handlu zawiera zapisy które pozwolą Kanadzie znieść 99,9% ceł na import towarów z Ukrainy takich jak: olej słonecznikowy, cukier i wyroby cukiernicze, czekoladę, wypieki, wódkę, odzież, ceramikę, wyroby z żelaza i stali, oraz minerały, a Ukrainie 86% opłat celnych na import towarów kanadyjskich: produktów przemysłowych, leśnych oraz drzewnych a także na ryby i owoce morza.

Dwukierunkowy handel towarami pomiędzy Kanadą i Ukrainą
(wartość w mln dolarów kanadyjskich)

umowa o wolnym handlu

Dla Kanady Ukraina jest ważnym partnerem handlowym spośród krajów rozwijających się. Dla kanadyjskich eksporterów otwarcie ukraińskiego rynku to szansa na odnalezienie nowych odbiorców, szczególnie dla produktów rolnych (zbóż, roślin strączkowych, pasz zwierzęcych) i żywności przetworzonej (w tym ryb, produktów rybnych, kawioru, wołowiny, wieprzowiny, oleju rzepakowego) oraz towarów przemysłowych, takich jak maszyny przemysłowe, niektóre produkty z żelaza i stal oraz tworzyw sztucznych, kosmetyki.

Źródło: http://www.international.gc.ca/trade-agreements-accords-commerciaux/agr-acc/ukraine/canada-ukraine.aspx?lang=eng

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź