Obowiązkowa rejestracja odpadów! Jakie zmiany w 2020 roku?


Obowiązkowa rejestracja odpadów
Obowiązkowa rejestracja odpadów

Przedsiębiorcy szykują się już na zmiany, które wejdą od nadchodzącego, ale jeszcze przyszłego roku. Wśród zmian, które wprowadza rząd jest m.in. obowiązkowa rejestracja odpadów dla kilku grup (w tym importerów), ale również kwestie podatkowe. Sprawdź co może cię dotyczyć!

Wśród wprowadzonych zmian większość dotyczy księgowości lub kwestii fiskalnych. Praktycznie tylko obowiązkowa rejestracja odpadów będzie nowością niezwiązaną z powyższymi, ale jej brak naraża cię na ogromne kary. Warto więc już dziś (jeżeli dotychczas tego nie zrobiłeś) sprawdzić, na czym to nowum polega i jak się do niego dostosować.

Obowiązkowa rejestracja odpadów – co musisz wiedzieć?

Tak naprawdę obowiązkowa rejestracja odpadów polega na obowiązkowym zarejestrowaniu się w BDO (Baza danych odpadowych). To specjalny, teleinformatyczny system, którego zadaniem jest rejestrowanie wszystkich podmiotów, które wprowadzają do obiegu produkty mogące zostać odpadami, opakowania po produktach lub podmioty, które gospodarują odpadami.

Odpady są tu jednak ujęte bardzo szeroko. Według urzędowych wytycznych w BDO muszą być zawarte dane podmiotów, które wytwarzają odpady, ale też sprowadzają do kraju dobra takie jak samochody, akumulatory i baterie, oleje i smary, paliwa oraz – uwaga – sprzęt elektroniczny i elektryczny. Wygląda więc na to, że ogromna grupa importerów musi być wpisana do bazy.

Gdzie sprawdzić czy obowiązkowa rejestracja odpadów dotyczy twojej działalności? Ewidencję prowadzą urzędy marszałkowskie i to do tej instytucji powinieneś się skierować w przypadku wątpliwości.

Nie tylko odpady!

Obowiązkowa rejestracja odpadów to jednak niejedyne zmiany, jakie urzędy wprowadzają w przyszłym roku. O wielu z nich pisaliśmy, ale warto je przypomnieć. Faktury powyżej 15 000 złotych będą podlegały tzw. split payment czyli podzielonej płatności VAT. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek nanieść na fakturę numer konta, na który jego kontrahent przeleje środki wynikające z należności vatowskich.

Tu kluczowa jest również lista białych podatników. Właściwe dla twojej firmy numery konta musisz zgłosić do odpowiedniego urzędu skarbowego. W innym przypadku narażasz się na sporą karę finansową. Przelewy powyżej 15 000 złotych będą mogły być wysyłane wyłącznie na zweryfikowane rachunki.

Ważną sprawą jest płatność podatkowa. Wszystkie podatki dochodowe (PIT, CIT, VAT) będziesz płacił na jeden numer konta, bez podziału. Aktualne rachunki (z kont bankowych) będą aktywne tylko do końca 2019 roku.

Zmiany wejdą też w system fakturowania. Fakturę VAT będziesz musiał otrzymać natychmiast po dokonaniu danej transakcji (nie tak jak aktualnie, w późniejszym terminie), chyba, że twój kontrahent wyposażony jest w nowe kasy fiskalne z możliwością naniesienia numeru NIP na paragon i – co najważniejsze – mające stałe połączenie z Internetem. W ten sposób ustawodawca chce walczyć z naciąganymi fakturami i wyłudzeniami podatku VAT.