Badania środowiskowe tras dla CPK. Co to oznacza?


Badania środowiskowe tras
Badania środowiskowe tras

Okazało się, że Centralnym Portem Komunikacyjnym będzie zarządzał prezes Mikołaj Wilda. Teraz jednostka przechodzi do kolejnych etapów realizacji tej ogromnej inwestycji. Przed specjalistami badania środowiskowe tras kolejowych, łączących Polskę z CPK. Na czym polegają takie badania i co jest ich celem?

Władze Centralnego Portu Komunikacyjnego poinformowały, że badania środowiskowe tras mają ruszyć już w pierwszej połowie 2020 roku. Jednostka wyłoniła w przetargu sześć firm, które mają takie badania przeprowadzić. To wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się takimi badaniami dla wielu podmiotów.

Na czym polegają badania środowiskowe tras?

Główną misją, której przyświeca Centralny Port Komunikacyjny jest trwałe zintegrowanie transportu drogowego, kolejowego i lotniczego. Intermodalna wizja polskiego sektora przewozowego ziści się właśnie po wybudowaniu jednego z największych portów lotniczych w Europie. Jeżeli ma się jednak udać, to każdy z powyższych typów transportu musi być dobrze zintegrowany z resztą, po rozpoznaniu, gdzie będzie generował największe liczby.

Dyrektor komunikacji CPK poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że program Kolejowy CPK to pierwszy od bardzo wielu lat spójny system kolejowy, obejmujący swoim zasięgiem cały kraj. Ponieważ likwiduje on infrastrukturalne pozostałości zaborów, które niestety wciąż widać jeszcze w układzie i przebiegu wielu istniejących linii. To oznacza, że badania środowiskowe tras są kluczowe dla późniejszych wyników portu.

Badania polegają na wybraniu optymalnych tras kolejowych (ponad 1600 kilometrów) łączących się w siatkę komunikacyjną. Ta ma być podporą komunikacyjną dla transportu lotniczego, ale też drogowego. Linie wykorzystają potencjał polskich przedsiębiorców, a także umożliwią szybki i efektywny transport, ponieważ bez tego CPK nie ma racji bytu. Specjaliści muszą połączyć wszystkie linie w logiczną całość. Łączna wartość przetargu to 26 milionów złotych.

Głos będą mieli też eksperci ds. lotnictwa

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego powinna być głosem wielu różnych środowisk, zaangażowanych w sprawy handlu i transportu. Władze portu potwierdzają, że już prowadzone są rozmowy z ekspertami od transportu lotniczego. Ułożenie logicznej nitki tras drogowych i kolejowych zależy również od zapotrzebowania na towary importowane i eksportowane przez partnerów lotniska.

Seria konsultacji odbywa się też z samorządami (zaangażowane są wszystkie województwa). Analiza biznesowa ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie firm z całego kraju.

Będą też trudności!

Poza planami, Centralny Port Komunikacyjny musi jednak rozwiązać też problem gruntów, bo właściciele terenów z gmin Baranów, Teresin i Wiskitki, ale też tam, gdzie PKP planuje budować poszczególne linie kolejowe oczekują sporych rekompensat. To może znacznie skrócić czas na realizowanie inwestycji.

Przypomnijmy, że badania środowiskowe tras są częścią budżetu dla CPK, który ma wynieść łącznie od 30 do 35 miliardów złotych. Z informacji prezesa Centralnego Portu Komunikacyjnego, Mikołaja Wilda wynika, że pierwszy samolot opuści port lotniczy na przełomie 2027 i 2028 roku. Prace muszą, więc wejść we właściwy etap, bo czasu na realizację projektu jest już coraz mniej.