Bangladesz – co warto sprowadzać?


Bangladesz
Bangladesz

Bangladesz to rozwijające się państwo znajdujące się na terenie Azji. Kraj ten znany jest głównie z pracowników-podwykonawców, ale rozwijająca się gospodarka sprawia, że do Polski sprowadzanych jest stamtąd coraz więcej towarów. Co głównie warto ściągać z tego azjatyckiego państwa?

Zarówno import jak i eksport towarów wysyłanych lub sprowadzanych przez Bangladesz ściąganych jest głównie drogą morską. Port w Chittagong obsługuje towary na samym początku ich drogi. Miejscem przeładunku jest natomiast port w Singapurze.

Zanim nasz towar wyruszy w drogę do lub z Bangladeszu warto poznać możliwości handlowe tego azjatyckiego kraju.

Dlaczego Bangladesz stawia na transport morski?

Gospodarka w Bangladeszu nie stoi jeszcze na wysokim poziomie, ale kraj ten cały czas się rozwija. Infrastruktura portowa, która jest tam dostępna to główne „okno na świat” i możliwość stymulowania handlu z krajami z Azji i Europy. Porty Mongla oraz Chittagong obsługują ponad 90 procent handlu zagranicznego związanego z Bangladeszem.

Sprawność komunikacji morskiej to świetne połączenie z portem przeładunkowym w Singapurze, a także świetnie rozwinięta infrastruktura śródlądowa, użytkowanie transportu rzecznego, małe porty na rzekach i rozbudowane cargo. Z tego względu Bangladesz jest bardzo dobrym partnerem handlowym, który oferuje bardzo dużo atrakcyjnych cenowo i dobrych jakościowo towarów.

Należy pamiętać, że towary sprowadzane z Bangladeszu podlegają ocleniu. Ich wysokość zależy od rodzaju. Cło na najpopularniejsze towary to od 0 do 3,7 procent (skóry), 12 procent (odzież) i 17 procent (obuwie). Podatku VAT nie zapłacimy natomiast tylko od przesyłek, których wartość jest niższa niż 22 euro, są prezentem lub próbką (wartość do 45 euro), mają charakter prezentu lub są wysyłką okazjonalną.

Co importować z Bangladeszu?

Bangladesz to jeden z najważniejszych producentów tekstyliów na świecie. Obywatele tego kraju produkują mniej ubrań, skór i obuwia wyłącznie od Indii i Chin. Aż 80 procent całego eksportu Bangladeszu to właśnie różnego rodzaju odzież. Ich jakość cenią firmy na całym świecie, a ceny nie obciążą portfela importera. Z tego względu warto spróbować skorzystać z usług związanych z tym sektorem.

Czy poza ubraniami jest jeszcze coś co możemy sprowadzić z Bangladeszu? Kraj ten bardzo dobrze radzi sobie w produkcji coraz popularniejszej juty. To włókno pochodzenia roślinnego służące do robienia worków, dekoracji czy sznurów. Zarówno producenci tych towarów jak i sprzedawcy samej juty mogą skorzystać z możliwości Bangladeszu.

Można też eksportować!

Jak wspominaliśmy na początku, gospodarka tego azjatyckiego kraju chłonie kolejne dobra tworzone przez lepiej rozwinięte państwa. Infrastruktura portowa i świetne połączenie z Singapurem otwiera możliwość eksportu dla firm z Polski. I tak do Bangladeszu warto wysłać produkty papierowe i teksturę, produkty pochodzenia zwierzęcego (głównie mleczne, takie jak serwatka, mleko i śmietana), mąkę, złom, wszelkie artykuły metalowe, wyroby chemiczne, maszyny, urządzenia, technologię i produkty użyteczności codziennej.