E-commerce a transport – zależność na plus!


E-commerce - magazyny
E-commerce - magazyny

Wpływ rozwoju technologii i internetu ma ogromne znaczenie w transporcie. Rynek e-commerce w Polsce znacząco się rozrasta i daje szansę na kolejne inwestycje w logistyce, spedycji i przewozie towarów. Jak wygląda handel internetowy w Polsce oraz jakie daje możliwości w transporcie?

E-commerce rozwija się od wielu lat, ale ostatnie przyniosły wielki i dynamiczny skok. Wzrasta nie tylko liczba odbiorców, ale też jakość usług i szybkość dostarczania towarów. Niebagatelne znaczenie ma tu oczywiście rozwijający się transport.

Polski e-commerce szansą dla branży!

Handel internetowy to jeden z najpopularniejszych kierunków działań inwestycyjnych w Polsce. Spójrzmy na dane, które to potwierdzają. W ostatnich latach wartość e-commerce w kraju wyniosła aż 50 miliardów złotych. W przyszłości te dane mogą być jeszcze bardziej kolosalne – mówi się o wzroście o ponad 30 miliardów i przekroczeniu bariery magicznej 80.

E-commerce zabiera też znaczny obszar inwestycyjny w rzeczywistym świecie. Okazuje się, że magazyny handlu elektronicznego zajmują już 4 miliony kilometrów kwadratowych. Składają się na to zarówno inwestycje największych firm na świecie, jak i małych graczy. Warto wspomnieć, że Polacy stanowią czołówkę jeżeli chodzi o e-commerce w Unii Europejskiej.

Najwięcej magazynów rynkowych znajduje się w województwach łódzkim, dolnośląskim i śląskim. Takie lokowanie swoich produktów nie jest przypadkiem. Kolosalne znaczenie ma dla rynku oczywiście transport i jego możliwości.

Transport rozwija e-handel i odwrotnie

Powyższe magazyny znajdują się w częściach kraju, które są dobrze usytuowane transportowo. Mieszczą się zarówno blisko największych w Polsce lotnisk, jak i świetnie przygotowanych dróg (np. autostrada A1 czy autostrada A2). Dodatkowo pozwalają na szybki dostęp do portów (właśnie przez komunikację drogową) czy stolicy.

Tę drogę należy rozwijać bo e-commerce to szansa zarówno dla handlu drobnicą jak i wymiany hurtowej. Siłę branży pokazuje fakt, że magazyny dla handlu internetowego zajmują już trzykrotnie więcej miejsca niż dla firm działających w branży tradycyjnej. W e-commerce wchodzą też duże sieci handlowe.

Co jest kluczowe w dalszej ekspansji branży? Automatyzacja magazynowania produktów, szybki i mniej kosztowny transport, otwarcie nowych centrów dystrybucji oraz możliwości handlowe z kolejnymi rynkami na świecie. Branża transportowa znacznie wpływa więc na krajowy e-commerce. Co jednak znaczące, tylko rozwijanie handlu internetowego pozwoli pchać rynek transportu.

To właśnie on jest głównym klientem przewozów towarowych (szczególnie drobnicy). Na nim opiera się też przewóz towarów z krajów azjatyckich. Jeżeli badania potrzeb rynku i zależności od transportu zostaną przekute w praktykę, to za kilka lat Polska może zostać światową potęgą handlu internetowego i przy okazji znacznie rozwinąć transport – z każdego sektora działalności!

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź