Eksport części samochodowych napędza gospodarkę


Eksport części samochodowych
Eksport części samochodowych

Pozornie biznes jak każdy inny. Z tą różnicą, że tak jak zawsze będzie istniał zawód piekarza, bo ludzie chleba i bułek jeść nie przestaną, tak, dopóki jeździć będziemy samochodami, dopóty nie zniknie zapotrzebowanie na części do nich. Bez przesady można uznać, że produkcja i eksport części samochodowych napędzają polską gospodarkę.

Jeśli wrzucić w wyszukiwarkę internetową frazę „części samochodowe”, to liczba wyników, wskazujących na ruch w tej branży, zarówno w kierunku eksportowym, jak i importowym, może sugerować, że jak „Polska długa i szeroka” – wszyscy handlują tym towarem. Okazuje się, że jest w tym doza prawdy. Podmiotów, zajmujących się produkcją akcesoriów motoryzacyjnych jest w naszym kraju ponad 900 i zatrudniają one blisko 126 tysięcy pracowników. Wartość wyprodukowanych przez nich części zamiennych wyniosła 60 miliardów PLN, z czego prawie 30 miliardów trafiło na eksport. Jak swego czasu obrazowo przedstawił to szef Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych – eksport części samochodowych ważył około miliona ton. W strukturze wywozu za granicę całego sektora motoryzacyjnego stanowią one blisko 40 procent, podczas gdy dla porównania eksport aut – niespełna 29 proc.

Jeśli, jak gdzieś czytałem, przeciętne auto składa się z 11 tysięcy komponentów, to niemal wszystkie wytwarzane są przez rodzimych producentów. Podobno w polskiej przestrzeni motoryzacyjnej jedynym brakującym ogniwem pozostaje… blacha na karoserię. Stąd zainicjowany jeszcze przez poprzednią ekipę rządową program Kraków Nowa Huta i modernizacja walcowni, która ma służyć tłoczeniu i trasowaniu blach najnowszej generacji dla europejskich gigantów samochodowych.

Pewnie długo zachowamy w tej kwestii status lidera, zważywszy, że Polacy wciąż więcej kupują aut używanych niż nowych. Dlatego rynek dostawców części będzie niezagrożony choćby z tego względu. Naturalnie, co zrozumiałe, największym odbiorcą samochodowych podzespołów są państwa Unii Europejskiej, z Niemcami na czele. Na rynki pozaeuropejskie nie trafia nawet 10 proc. eksportu tych towarów, ale już dziś daje się zaobserwować coraz większe zainteresowanie alternatywnymi kierunkami, jak Afryka, Bliski Wschód czy Antypody. O porządną organizację transportu w bardziej egzotyczne zakątki globu pomoże zadbać SEAOO.COM.

========================================================================================

No i niejako kontynuując nową świecką tradycję, muszę wtrącić swoje trzy grosze, bo nie wygląda to wszystko tak różowo jak byśmy chcieli 😉

Otóż Minister Infrastruktury rozporządzeniem z dnia 28/09/2005 zadysponował, że nie wszystkimi częściami pojazdów można swobodnie handlować. Ładne rozporządzenie zawiera tabelkę zatytułowaną:

WYKAZ PRZEDMIOTÓW WYPOSAŻENIA I CZĘŚCI WYMONTOWANYCH Z POJAZDÓW, KTÓRYCH PONOWNE UZYCIE ZAGRAŻA BEZPIECZEŃSTWU RUCHU DROGOWEGO LUB NEGATYWNIE WPŁYWA NA ŚRODOWISKO.

Lp Przedmioty wyposażenia i części
1 Poduszki powietrzne z aktywatorami pirotechnicznymi, jednostkami kontroli elektronicznej i czujnikami
2 Klocki, szczęki hamulcowe
3 Przewody i uszczelnienia układu hamulcowego
4 Tłumiki układu wydechowego
5 Przeguby układu kierowniczego i zawieszenia
6 Fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi
7 Układ blokady kierownicy
8 Immobilisery wraz z transponderami sterowania elektrycznego
9 Urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe
10 Elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa jazdy (w szczególności ABS, ASR)
11 Przewody paliwowe
12 Filtry jednorazowe i wkłady filtra
13 Zawory recyrkulacji spalin
14 Instalacje zasilania gazem silników
15 Automatycznei i nieautomatyczne zestawy pasów bezpieczeństwa, łącznie z częścią pasa wykonaną z materiału, klamrami, mechanizmem służącym do zwijania pasów, aktywatorami pirotechnicznymi i mechanicznymi
16 Pióra wycieraczek szyb
17 Płyny eksploatacyjne, w szczególności: olej silnikowy, olej przekładniowy, olej do przekładni hydraulicznych, olej do układów hydraulicznych, płyn chłodzący, płyn odmrażający, płyn hamulcowy, płyn do układów klimatyzacyjnych
18 Konwertory katalityczne (katalizatory)
19 Kondensatory zawierające PCB
Źródło: Rozp. Ministra Infrastruktury z dnia 28/09/2005 (poz. 1666 )

Więc jeśli mieliście drodzy eksporterzy chęć na wysyłanie tych właśnie części to niestety możecie o tym równie szybko zapomnieć… Nie da się 😉

Całą resztę chętnie Wam przewieziemy w SEAOO.com


1 Komentarz

  1. Avatar
    wtryskiwacz
    15 września 2016

    Eksport części samochodowych był i nadal będzie powszechny. Niestety w większości przypadków jest tak, że łatwiej coś ściągnąć z innego kraju niż wytworzyć u siebie.

Zostaw odpowiedź