Eksport do Chin – papier i tektura


Eksport do Chin
Eksport do Chin

Eksport do Chin i przemysł papierniczy. Papier, tektura oraz wyroby papiernicze, wymieniane są wśród produktów na które można szukać odbiorców w Chinach. Choć nadal eksportujemy głównie do Europy (Niemiec, Węgier, Austrii itp.), to azjatyckie rynki nie raz już zaskoczyły nas swoją chłonnością.

Jeszcze w 2005 roku zużycie papieru służącego do wytwarzania opakowań w Polsce systematycznie rosło (średnio w tempie ok. 10% rocznie), tam największą grupę stanowią papiery do produkcji tektury falistej. Rósł także eksport i import. Jednak w wyniku kryzysu, który miał miejsce we wrześniu 2008 roku, firmy zaczęły szukać oszczędności, nastąpił spadek zapotrzebowania na produkty z papieru i tektury. Zatrzęsło to rynkiem krajowym oraz eksportowym. W wyniku tych zmian zmniejszył się m.in. eksport makulatury (papieru i tektury z odzysku) z Polski do Niemiec, a także z USA oraz Europy do Chin i innych azjatyckich krajów. Zapotrzebowanie zmniejszyło się, a nadwyżki towaru spowodowały spadek cen makulatury, zwłaszcza opakowaniowej.

Ile bylibyśmy w stanie zwojować naszą tekturą?

Według danych Krajowej Izby Gospodarczej, w 2011 roku eksport do Chin papieru i tektury stanowił zaledwie 0,28% udziału w całościowym polskim eksporcie do Chin. W Polsce rośnie zużycie papieru oraz tektury z odzysku (makulatury). Natomiast Chiny, nadal w dużej mierze opierają się na imporcie tych produktów. Na miejscu nie mają po pierwsze takiej ilości drzew, ani tak silnych nawyków do recyklingu, by zgromadzić wystarczającą ilość surowców potrzebną do własnego użytku. A jak wiadomo dynamicznie rozwijający się eksport w Chinach, pochłania ogromne ilości opakowań potrzebnych do wysyłki produktów. Chiny są więc częścią obiegu makulatury, sprowadzają ją z zewnątrz do wykonania opakowań i w postaci gotowych pudełek wysyłają z powrotem. Chinom bardziej opłaca się wytwarzanie na miejscu pudełek z importowanych surowców niż kupowanie gotowych.

Przemysł papierniczy nadal odczuwa skutki kryzysu, a powolne ożywienia gospodarcze nie pozwala mu w pełni się rozwinąć. Może eksport do Chin lub ich sąsiadów mógłby stać się lekarstwem.

Źródła: www.pkn.pl i www.kig.pl, china.trade.gov.pl, „Wpływ kryzysu na rynek makulatury w Polsce”.

Na naszym blogu dowiesz się jak zorganizować spedycję morską i przetransportować towary statkiem.

Wyceń eksport do Chin:


2 komentarze

  1. Avatar
    Mariusz
    7 czerwca 2016

    Jestem producentem opakowań z tektury i od kilku lat zauważyłem, że coraz więcej zamówień pochodzi z krajów Azjatyckich.

Zostaw odpowiedź