Eksport do USA. Transport lotniczy i morski


Eksport do USA
Eksport do USA

Już wiemy, że eksport do USA polskich mebli będzie się rozwijał, o ich przyszłości pisaliśmy (Eksport mebli – polska potęga). W Stanach Zjednoczonych spore zainteresowanie budzi polski przemysł spożywczy oraz firmy komputerowe i meblarskie, te branże mają też duże szanse, aby zaistnieć na amerykańskim rynku, twierdzi prezes Amerykańskiej Izby Handlowej.

Ostatnie lata pokazują, że Amerykanie mają chrapkę przede wszystkim na nasze:
– srebro,
– silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz inne turbiny gazowe,
– meble drewniane i ich części,
– aparaty telefoniczne, w tym aparaty do sieci komórkowych i ich części,
– części i akcesoria do pojazdów mechanicznych,
– przyrządy ortopedyczne,
– artykuły spożywcze (w tym m.in. mięso i przetwory, sery i twarogi, przetwory owocowe i warzywne, napoje alkoholowe, wyroby czekoladowe).

Eksport do USA polskich towarów w 2011 roku wyniósł 4,312 mld dolarów (wg. danych.), co oznacza, że wzrósł w porównaniu do 2010 roku o 46,7%. Wśród krajów eksportujących towary na rynek amerykański, Polska na koniec 2011 r. uplasowała się na 51 miejscu. Natomiast eksport z Polski do USA w 2013 r. wyniósł prawie 4,5 mld dolarów, co stanowi wzrost o 24% w porównaniu do roku poprzedniego. Stopniowy wzrost nadal jest widoczny, np. w okresie styczeń-październik 2014 r. polski eksport do USA osiągnął wartość 4,3 mld dolarów.

Największą zaletą transportu lotniczego jest jego szybkość. Zaledwie w 4 dni nasza przesyłka może przemieścić się na pokładzie samolotu z Warszawy np. do Stanów Zjednoczonych (Nowy York, Chicago, Los Angeles itp.) czy Kanady (Montreal, Toronto, Vancouver). Te dwa kierunki są szczególnie popularne w eksporcie transportem lotniczym. Największą zaletą transportu morskiego może być cena w przypadku, gdy chcemy transportować większe ilości towarów. Ten temat też już wielokrotnie omawialiśmy. W przypadku wielu produktów cła w handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską zostały zredukowane, co ułatwia eksport do USA. Nadal pozostają jednak bariery w postaci np. norm jakości i podobnych przepisów.

Źródło: http://www.kig.pl/files/BWZ/usa_e_2012.pdf, http://www.forbes.pl/polski-eksport-ma-szanse-na-sukces-w-usa,artykuly,166131,1,1.html, http://www.msz.gov.pl, dane z United States International Trade Commision – USITC, US Census Bureau.

Interesuje Cię spedycja lotnicza? Na tym blogu opisujemy także inne tematy poruszające szeroko to pojęcie.

Wyceń eksport do USA:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź