Eksport suszonych owoców i warzyw


Eksport suszonych owoców i warzyw
Eksport suszonych owoców i warzyw

Po nałożeniu przez Rosję embarga na niektóre polskie produkty, pojawił się problem, co zrobić z nadmiarem warzyw i owoców? Odpowiedź jest prosta, to co każdy z nas robi w swoim domu, najlepiej przetworzyć. Jedną z form, oprócz mrożonek (Dobry czas na eksport mrożonek do USA) może być sprzedaż suszonych warzyw i owoców. W roku 2014 i 2015 zwiększyła się ilość eksportu polskich suszonych mieszanek warzywnych wykorzystywanych do produkcji różnych przypraw, zup w proszku oraz sosów. Wśród suszonych warzyw wysyłanych na eksport szczególnie popularna jest cebula, a także marchew. Najwięcej suszu warzywnego importują kraje Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemcy. Eksport suszonych owoców i warzyw z Polski odbywa się również do nowych krajów członkowskich np. Rumunii czy Chorwacji. Wśród głównych dostawców (na rynek UE) znajdują się: Chiny, USA, Węgry i Polska.

Eksport suszonych owoców i warzyw pod kontrolą

Aby eksport suszonych owoców i warzyw odbywał się bez przeszkód, wymagane jest posiadanie certyfikatu (tak samo jak przy świeżych). Każdy transport produktów rolnych wysyłany poza granicę Unii Europejskiej, musi zawierać świadectwo fitosanitarne. Taki dokument potwierdza, że produkty przeszły kontrole i są wolne od chorób oraz szkodników, spełniają też dopuszczalne normy zawartości środków ochrony roślin, zgodne z wymogami kraju do którego są wysyłane.

Import suszonych owoców z południa

Zimowy czas sprzyja także sprzedaży suszonych owoców południowych (tzw. bakalii), czyli rodzynek, śliwek, fig, orzechów itp. W naszym kraju, coraz częściej wybierane są one jako przekąski na długie zimowe wieczory, znacznie zdrowsze od smażonych chipsów ziemniaczanych. Bakalie są też niezbędnym składnikiem wielu świątecznych wypieków i potraw np. kompotu z suszu, klusek z makiem, kutii, makowca, piernika, czy keksa (chociaż akurat ten ostatni pochodzi z Włoch, ale popularny jest również u nas). Oprócz polskich producentów bakalii, duży potencjał na polskim rynku widzą przedstawiciele branży śliwek suszonych z Kalifornii. Jak twierdzą, polski rynek jest gotowy przyjąć jeszcze więcej tego produktu, będą więc inwestować w promocję w naszym kraju.

Źródło:www.sadyogrody.pl/handel_i_dystrybucja/106/nizsze_ceny_eksportowe_warzyw_i_przetworow_warzywnych_w_sezonie_2014_15,244_1.html, www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/branza-sliwek-suszonych-z-kalifornii-widzi-wielki-potencjal-polskiego-rynku,118570.html

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź