Eksport – czy to takie trudne?? Jak to zrobić…


Eksport transport morski

Eksport – to łatwe 😉

Należy pamiętać, że eksport towarów wymaga przestrzegania określonych procedur, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy planujący eksport muszą pamiętać, że obowiązkowo powinni przestrzegać procedur celnych.

Obowiązki eksportera
Każdy towar, który zamierzamy wywieźć poza granice Unii Europejskiej należy zgłosić w Urządzenie Celnym. Obecnie zgłoszenie to można wysłać w formie elektronicznej. Nie trzeba osobiście fatygować się do danego urzędu. Z Urzędu Celnego otrzymujemy dokument potwierdzający możliwość wywozu towarów. Na jego podstawie jest możliwe dokonanie rozliczenia VAT 0% za sprzedane towary.

Dokumenty
Ważne jest, aby eksporter posiadał faktury lub specyfikację przewożonego towaru. Warto pamiętać, że w przypadku gdy dokonuje się odprawy towarów za pośrednictwem agencji celnej, należy jej wystawić stosowne upoważnienie. W przypadku wystawiania faktury, należy dopilnować, aby znalazły się na niej wszystkie wymagane dane.  Należą do nich

  • nazwa,
  • adres kontrahenta i nabywcy,
  • kolejno numer faktury,
  • data i miejsce jej wystawienia,
  • rodzaj towarów,
  • ilość i wartość towaru,
  • warunki dostawy,
  • ewentualne inne dane, które mogą być wymagane.

Dla eksportera najważniejszym dokumentem jest kopia faktury. Bez niej nie będzie możliwe dochodzenie praw ani przesyłanie towarów.

Warunki dostawy
Od eksportera wymaga się również, aby na fakturze znalazły się warunki dostawy. Określają one przede wszystkim po czyjej stronie leżą koszty związane z organizacją przewozu towaru poza granice UE.

Tymi warunkami może być:
EXW – odbiorca pokrywa koszty transportu,
DAP – odpowiedzialność za organizację transportu leży po stronie eksportera. Musi on podzielić koszty transportu na krajowe i zagraniczne,
CRF, CIF – koszty transportu rozłożone są zarówno po stronie eksportera, jak i odbiorcy.

Szczególnie początkującym eksporterom polecamy skorzystać z naszych usług, na stronie SEAOO.COM wpisujemy parametry przesyłki do kalkulatora, akceptujemy cenę usługi,a następnie uzupełniamy formularz zamówienia. Tak to wygląda w przypadku transportu drobnicowego. Transport kontenerowy wymaga jedynie zaakceptowania ceny i podania daty załadunku, reszta należy do nas.

Przeczytaj także: Czy wiesz że… bezproblemowa odprawa eksportowa

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź