Czy wiesz że… bezproblemowa odprawa eksportowa


Eksport transport morski

Musisz wiedzieć, że odprawa eksportowa może być prosta, ale tylko w momencie gdy dopełnisz wszystkich formalności. Wtedy powtórzenie wielu procedur nie będzie konieczne. Muszą się zgadzać wszystkie warunki, dane nadawcy, dane odbiorcy oraz wszelkie inne dane, które zawierają faktury. Najważniejsze są numer i data wystawienia dokumentu, które określają, kiedy towar został sprzedany oraz wysłany. Wtedy określenie przedmiotu transakcji będzie bardzo proste, a odprawa eksportowa przebiegnie bez żadnych problemów. Warto więc dopilnować, aby numer i data faktury oraz wszystkie inne dane na dokumentach zgadzały się.

Podstawowym dokumentem, jaki wymagany jest w przypadku, gdy realizowana jest odprawa eksportowa są faktury na przewożone towary. Powinny one zwierać:

 • dane nadawcy,
 • dane odbiorcy,
 • wartości netto/brutto towaru i poszczególnej jednostki,
 • numer i datę wystawienia,
 • ilość przedmiotu transakcji, a także ilość poszczególnych przewożonych jednostek,
 • określenie przedmiotu transakcji,
 • datę wykonania towaru i zakończenia usługi,
 • objętość przedmiotu transakcji.

Trzeba również pamiętać, aby warunki dostawy poza EXW, FCA, FOB zawierały dopisek przedstawiający wartości transportu dla całej faktury. Wtedy powtórzenie wszystkich procedur nie będzie konieczne. Powinien się tam znaleźć także podział kosztów na odcinek krajowy i zagraniczny, jeżeli towar jest wywożony także za granicę. Istotne jest jednak określenie wszystkich najważniejszych elementów w dokumencie. Ważne jest również to, aby ilość towaru zgadzała się z faktem rzeczywistym. Jest to podstawa, aby dane faktury mogły zostać uznane za prawidłowe.

Przy odprawie wymagane są dodatkowe dokumenty, takie jak na przykład packing list, czyli spis towarów, które znajdują się na fakturze. Zazwyczaj packing list jest konieczna właśnie do określenia jednostkowo i łącznie ilości opakowań oraz towaru. W sumie wiele jej elementów jest powtórzonych z faktury, ale część stanowi jej dopełnienie. Packing list zawiera m.in: numer i datę wystawienia (powtórzenie z faktury), powołanie się na numer faktury, dane nadawcy oraz odbiorcy (również powtórzenie z faktury), wagę jednostkową i łączną (netto/brutto), a także warunki dostawy (powtórzenie z faktury), określenie przedmiotu transakcji oraz jego objętości (powtórzenie z faktury), rodzaj opakowania, więcej informacji na temat packing list znajduje się tutaj.

Do dodatkowych dokumentów, jakie są wymagane, gdy realizowana jest odprawa eksportowa należą m.in. deklaracja producenta towaru, wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju przewożonego towaru. Każdy dokument powinien mieć swój numer. Wymagana jest również data wystawienia, określenie przedmiotu, wartość brutto jeżeli wymieniony jest w dokumencie towar, ilość takiego towaru. Istotne jest także określenie i powtórzenie wszystkich innych ważnych kwestii, które będą potrzebne do zidentyfikowania towaru.

Odprawa eksportowa może zostać zlecona specjalnej agencji, z którą ustali się warunki współpracy. Aby dokonać odprawy w imieniu eksportera i aby powtórzenie wszystkich procedur nie było wymagane, wybrana agencja celna będzie potrzebowała:

 • upoważnienie do odprawy celnej,
 • kopię KRS, NIP, REGON,
 • numer EORI.

Zazwyczaj taka agencja znajduje się albo blisko załadunku albo w porcie wyjścia kontenera. Opcja ta jest polecana osobom, które mają bardzo mało czasu na odprawę towaru lub robią to po raz pierwszy.

Zapraszam również na SEAOO.COM oraz do wyceny.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź