Faktury kosztowe – handel jest nielegalny


Nielegalne faktury
Nielegalne faktury

Nieuczciwi przedsiębiorcy mają coraz więcej sposobów na wyłudzanie podatku. Jednym z nich jest handel fakturami. Proceder ten jest nielegalny i wiąże się z narażeniem na bardzo dotkliwe kary. Dlaczego faktury kosztowe są częścią zakazanych transakcji i co grozi za taki czyn?

Wprowadzony ostatnio Jednolity Plik Kontrolny miał kilka funkcji, ale najważniejszym założeniem było kontrolowanie obrotów firm i ułatwienie kontroli. Faktury były sprawdzane i przez to wyeliminowany miał zostać proceder handlu nimi. Choć trwa on od długiego czasu to była to jedna z pierwszych prób walki z nim. Niestety, faktury kosztowe dalej są częścią handlu.

Faktury kosztowe – rola i koszt

Dokument o wydatkach przedsiębiorcy jest ważną częścią prowadzenia firmy. Ulgi podatkowe i odliczenia VATu prowadzone na podstawie faktur sprawia, że wiele inwestycji staje się bardziej opłacalnych. Zdecydowanie większa część przedsiębiorców korzysta z ulg zgodnie z obowiązującym prawem skarbowym, ale zdarzają si wyjątki.

Proceder handlu fakturami stał się dobrym sposobem na nieuczciwy zarobek. Co więcej – oferenci wcale nie ukrywają się z tym, że skupują faktury kosztowe. Wiele firm wysyła otwarte maile oferujące zakup dokumentów po dobrych cenach. Choć proceder znany jest fiskusowi to poza monitorowaniem takiego zachowania nie może wiele zrobić.

Proceder miał ukrócić JPK VAT i w wielu wypadkach poradził sobie z tym. Nie do końca jednak załatwił sprawę nieuczciwych przedsiębiorców, którzy korzystają z opcji wysyłania ofert z zagranicznych serwerów. Dodatkowo proceder trwa w „milczeniu”, pomiędzy znanymi sobie podmiotami gospodarczymi.

Na czym polega proceder?

Oferujący otrzymuje fakturę kosztową na umawianą kwotę. Faktury wystawiane są najczęściej na przedmioty gospodarcze trudne do skontrolowania. Brylują wśród nich usługi marketingowe, doradztwo, reklama lub transport. Dodatkowo nieuczciwy przedsiębiorca może poszukiwać faktur związanych z tematyką swojej działalności.

Oczywiście dana usługa nie jest wykonywana. Przedsiębiorca wystawiający fakturę otrzymuje odpowiednią kwotę, a otrzymujący wpisuje sobie dokument w koszta. W ten sposób traci urząd skarbowy. Luka związana z procederem handlu fakturami jest spora – pomimo ukrócenia przez wprowadzenie JPK VAT.

Co grozi za puste faktury?

Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na udział w procederze może narazić się na spore kary ze strony urzędu skarbowego. Po pierwsze – w przypadku złapania przez fiskusa trzeba opłacić podatek od nieuczciwej faktury. Jeżeli wymuszenie jest duże (powyżej 200krotność minimalnego wynagrodzenia) to przedsiębiorca zagrożony jest karą więzienia i wysoką grzywną za złamanie prawa skarbowego i przestępstwo. Kara finansowa może wynieść nawet 7 milionów złotych i 25 lat więzienia!

Warto dodać, że karom i sankcjom podlega zarówno nabywający jak i wystawiający daną fakturę. W opinii niektórych skarbówka nie zajmuje się jednak tak „błahymi” sprawami. To błąd. Urzędy coraz bardziej sprawdzają nieprawdziwe transakcje. Patrząc na powyższe kary nie warto ryzykować. Korzyści są nikłe a ewentualna odpowiedzialność ogromna. Fiskus zapowiada, że uszczelnienia kontroli procederu będą natomiast jeszcze większe.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź