Opodatkowanie transportu – o czym warto pamiętać?


Opodatkowanie transportu
Opodatkowanie transportu

Korzystający z usług transportu (niezależnie czy na większą, czy mniejszą skalę) musi pamiętać o obowiązkowym opłacaniu opodatkowanych usług i wpisywania ich w księgowość. Koszt transportu można wprawdzie dzielić pomiędzy ostatecznego odbiorcę towaru a wysyłającego, jednak to do niego należy odprowadzenie należnej części do Urzędu Skarbowego

W Polsce coraz więcej jest sklepów, których działalność polega wyłącznie na sprzedaży internetowej. Korzystają one z szerokiego zakresu firm transportowych. Dzielenie i opodatkowanie kosztów transportu jest rzeczą, która przedsiębiorców bardzo zastanawia. Postarajmy się przybliżyć, jakie podatki muszą odprowadzić przedsiębiorcy, kiedy kosztem transportu można obciążyć odbiorcę towaru i jakie stawki VAT obowiązują na ten rodzaj usługi.

Opodatkowanie transportu – zasady

Należy pamiętać, że usługi transportu nie powinno się doliczać do ceny towaru. Ten powinien być określony w osobnym punkcie faktury VAT.  Powiększa on całą wartość zamówienia, ale nie samego towaru. Najważniejsze jest to, że na transport towarów nie trzeba podpisywać osobnej umowy – wystarczy, że ten będzie zawarty na dokumencie potwierdzającym opodatkowanie. Niektórych przedsiębiorców zastanawia jednak fakt ponownego naliczenia podatku VAT. Opodatkowanie transportu działa jednak tak samo, jak w przypadku każdego innego towaru czy usługi. Podatek naliczany jest w momencie przychodu. Choć przedsiębiorca opłacił VAT przy zakupie usług transportowych, to później przekazuje ten obowiązek na odbiorcę własnego towaru. Z tego powodu musi “oddać” vat, który sobie odliczył. Rachunek wychodzi więc “na zero”.

Dlaczego tak się dzieje? VATem objęte jest wszystko co stanowi zapłatę, którą dostawca towarów i usług mógł otrzymać (lub otrzyma). Może to być opłata z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej! Ten ostatni w przypadku sprzedawcy jest ważny, bo to on jest ostatecznym płatnikiem usługi dostarczenia towaru. Pamiętajmy, że VAT obowiązuje też otrzymane dotacje, subwencje i wszelkie dopłaty, które mają bezpośredni wpływ na cenę towarów i usług, które są dostarczane i świadczone przez podatnika.

VAT nie zawsze jest taki sam!

Należy pamiętać, że stawka VAT będzie różna dla różnych form transportu. Warto mieć to na uwadze podczas podpisywania umowy z firmą przewozową i przy późniejszym wystawianiu faktury. Wyższa stawka VAT na fakturze, która dotyczy odbiorcy towaru sprawia, że traci się część środków i – de facto – dokłada do transportu. Oddzielną sprawą jest też rozliczenie transportu, jeżeli przewożone towary obłożone są różnymi stawkami podatku – wtedy warto podzielić koszt transportu na pół tak, żeby koszt transportu był przyporządkowany po równo do każdego z nich.

Opodatkowanie transportu przez przedsiębiorcę, który wysyła towar nie jest skomplikowanym procesem. Ten zwykle powinien być równy temu, co przedstawia obciążająca faktura od firmy transportowej. W przypadku wątpliwości warto każdy przypadek skonsultować z księgowością lub zapytać o interpretację Urząd Skarbowy. Oszczędzi to późniejszego stresu i kłopotów.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *