Handel zagraniczny. Import z Singapuru i eksport polskich produktów


Import z Singapuru i eksport
Import z Singapuru i eksport

Singapur uznawany jest za jedno z najlepiej rozwiniętych państw świata, a przez to także za otwarty na przedsiębiorców i inwestorów. Singapur wykorzystuje swoje strategiczne położenie geograficzne (leży na drodze morskiej łączącej Europę z Azją). Słynie ze stabilnej sytuacji gospodarczej, społecznej, dobrze działającego systemu finansowego, zorganizowanego systemu prawnego i politycznego. Władzę sprawuje tu prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 6 lat oraz parlament. Dla mieszkańców Singapuru udział w wyborach jest obowiązkowy.

Singapur jest znany z surowego prawa. Tak naprawdę wiele (zbyt wiele) spraw z codziennego życia jest kontrolowanych przez państwo istnieje np. zakaz sprzedaży i kupowania gumy do żucia, a także jej wwożenia (dla nas trochę absurdalny). Mimo to Singapur jest popularny wśród ludzi chcących uruchomić lub powiększyć swój biznes. W Singapurze porozumiemy się m.in. w języku angielskim lub chińskim. Około 80% mieszkańców stanowią Chińczycy. Dlatego nie dziwią cechy mieszkańców takie jak pracowitość, uczciwość, ale też podporządkowanie wobec władzy czy konsekwentne stosowanie się do prawa i wszelkich regulaminów.

Singapurczycy eksportują to czego mają nadmiar (kauczuk) i na czym się znają. Na wysokim poziomie zaawansowania technologicznego mają przemysł elektroniczny, elektrotechniczny i elektryczny, stoczniowy, maszyn górniczych oraz petrochemiczny, a także biotechnologię. Singapur słynie z tzw. reeksportu, czyli wywozu towarów importowanych z Indonezji i Malezji, Tajwanu, Tajlandii, Filipin itd. do krajów europejskich.

Importują przede wszystkim surowce, których złóż nie posiadają i żywność, ponieważ rolnictwo jest u nich mało popularne. Zapewne ze względu na małą ilość pół uprawnych, grunty orne zajmują zaledwie 1,4% pow. kraju.

Dzięki nowemu bezpośredniemu połączeniu (serwisu Loop 7), który ruszył w tym roku, gdański port pojawił się na trasie: Qingdao – Szanghaj (Yangshan) – Hong Kong – Singapur – Yantian – Rotterdam – Hamburg – Gdańsk – Singapur – Southampton Yantian – Qingdao (więcej na: Gdański port na nowej linii Azja/Europa). A to stwarza możliwości do zwiększenia współpracy między nami, ułatwia import z Singapuru i eksport polskich produktów. Również podpisana w ubiegłym roku umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a Singapurem działa na naszą korzyść. Było to pierwsze porozumienie, jakie Unia zawarła z krajem należącym do ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej).

Największą część polskiego eksportu do Singapuru w 2014 r. stanowiły maszyny i sprzęt transportowy. Dodatkowo w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii Singapur zaczął importować polskie jabłka, a w tym roku cieszące się dużym zainteresowaniem uprawiane u nas borówki amerykańskie. Singapur zgodził się także importować naszą wieprzowinę.

Import z Singapuru. Głównym towarem importowanym przez Polskę są wyroby przemysłu elektronicznego i elektrycznego, urządzenia mechaniczne oraz części do tych urządzeń, w mniejszym stopniu produkty chemiczne i tworzywa sztuczne.

Przeczytaj także: Handel zagraniczny – szansa czy przekleństwo?

Źródło:www.mg.gov.pl

Wyceń import z Singapuru:


2 komentarze

  1. Avatar
    Bartosz
    5 listopada 2015

    Byłem tam jak kończyli budynek ze zdjęcia 😉

Zostaw odpowiedź