Handel zagraniczny – szansa czy przekleństwo ?


handel zagraniczny import eksport

Gospodarka zamknięta, to taka, w której kraj nie uczestniczy w handlu zagranicznym, a jedynie korzystna z dostępnych zasobów wewnętrznych. Jest to obecnie opcja bardzo niekorzystna. Wielkość potrzeb rynkowych jest tak duża, że zasoby wewnętrzne zazwyczaj są po prostu niewystarczające. W takiej sytuacji zmiany dochodu narodowego są niewielkie.

Obroty towarów i usług z zagranicą pozwalają w znakomity sposób zagospodarować ich nadwyżki wyprodukowanych w kraju. Innymi słowy, handel zagraniczny daje możliwość ich sprzedaży. To po prostu się opłaca. Ponadto, kraj, który chce zajmować się handlem zagranicznym rozwija się także pod względem procesu produkcji, może stać się np. eksporterem narzędzi ręcznych. Jest tak dlatego, że kraje Unii Europejskiej wzajemnie na siebie oddziałują na zasadach konkurencji. Producenci muszą bardziej starać się, aby dokonać sprzedaży towarów zagranicznym konsumentom. Innymi słowy, proces produkcji towarów musi być na wysokim poziomie, aby w danym kraju rozwijać handel zagraniczny. Do kraju uczestniczącego w handlowej współpracy dociera również wiele nowinek technicznych i technologicznych z Unii Europejskiej. To również bardzo się opłaca, ponieważ firmy mogą się rozwijać, a zakup towarów przez zagranicznych konsumentów jest wtedy znacznie większy.

Istotny jest również import towarów do kraju, w którym ich brakuje. Czasem wymagany jest zakup towarów, które na przykład w danym kraju nie są produkowane lub jest ich mało (Cytrusy, kawa, herbata, ropa naftowa), a potrzeb rynkowych jest dużo. Dzięki temu, że będzie organizowany import towarów, to zasoby wewnętrzne będą odpowiednio uzupełniane zagranicznym towarem. Można więc powiedzieć, że handel zagraniczny jest podstawowym sposobem na rozwiązanie problemów niedoborów towarów i usług.

Kolejną korzyścią, jaka idzie za handlem zagranicznym z Unią Europejską, a także z innymi krajami to racjonalne wykorzystanie wszelkiego rodzaju zasobów. Można ten cel osiągnąć, jeżeli kraje chcą zajmować się konkretną specjalizacją międzynarodową. Pozwala ona na znaczny wzrost konkurencyjności produkcji, a także obniża koszty wytwarzania.

Handel zagraniczny, czyli import i eksport opłaca się również dlatego, że zapewnia dynamiczny wzrost gospodarczy w danym kraju. Korzyści te pozwala uzyskać zarówno eksport, jak i import. Jest to więc bardzo ważne, aby handel zagraniczny był częścią gospodarki każdego kraju. To po prostu się opłaca.

Korzyści, jakie dane państwo może uzyskać z handlu międzynarodowego z Unią Europejską są uzależnione od:

 • umiejętności negocjowania warunków sprzedaży i zakupu,
 • umiejętności przewidywania przyszłej sytuacji w ramach sprzedaży i zakupu,
 • międzynarodowej i europejskiej sytuacji politycznej,
 • wewnętrznej sytuacji gospodarczej i politycznej kraju,
 • kosztów ubocznych handlu, ubezpieczenia, przewozu, załadunku, wyładunku. To wszystko ma znaczenie,
 • stosowanych utrudnień lub ułatwień w eksporcie i imporcie przez kraje Unii Europejskiej, a także pozostałe kraje świata,
 • umów handlowych, które zezwalają na import lub eksport.

Oprócz wymienionych grup, na rynku międzynarodowym z handlu zagranicznego korzyści osiąga jeszcze więcej podmiotów. Są to m.in.:

 • kupcy, dla których zakup jest podstawą funkcjonowania,
 • przedsiębiorstwa transportowe, które organizują import i eksport,
 • firmy ubezpieczeniowe, które dbają o to, aby import towarów był bezpieczny.

Korzyści z handlu międzynarodowego najbardziej odczuwają producenci oraz konsumenci, dla których zakup jest podstawą funkcjonowania. Tak naprawdę to konsumenci wymuszają na producentach import określonych towarów. W końcu, jeżeli nie mogą czegoś kupić w kraju, dokonują zakupu za granicą. Krajowi producenci jeżeli chcą zarobić, muszą sprowadzać takie towary. Wtedy ich zakup w kraju jest możliwy, a konsumenci mogą być z tego zadowoleni.

Przeczytaj także: Warunki dostawy – wybór odpowiedniej opcji – IMPORT oraz Eksport – czy to takie trudne?? Jak to zrobić…

4 komentarze

 1. Avatar
  ANDRZEJ
  21 listopada 2016

  Posiadamy własną markę olejow silnikowych i przemysłowych.
  Chciałbym exportowac,ale nie wiem od czego zacząć.

 2. Dziękuję 😉 zapraszam do dalszego czytania i komentowania

 3. Pana artykuły dobrze się czyta, również jest sporo konkretów.

Zostaw odpowiedź