Jaka jest różnica między HAWB i MAWB?


HAWB i MAWB
HAWB i MAWB

Jaka jest różnica między HAWB i MAWB?

Pojęcia HAWB i MAWB wyjaśniałam we wpisie: Master Air Waybill i House Air Waybill. Przypomnijmy HAWB to House Air Waybill, a MAWB to Master Air Waybill.

W procesie transportu lotniczego towarów bierze udział eksporter, spedytor, odbiorca i główny przewoźnik towarów. Gdy przyjmujemy towary od eksportera, spedytor wydaje HAWB (house air waybill) dla tego eksportera w określonym formacie. Numer HAWB i numer referencyjny są dostarczane przez spedytora. Wszelkie inne informacje zawarte na liście przewozowym mają odzwierciedlenie w legalnych dokumentach dotyczących wysyłki. Powinny one być dostarczone przez eksportera w celu przeprowadzenia procedur odprawy celnej. Po przejściu ładunku do głównego przewoźnika towarów, spedytor uzyskuje od niego Master Airway Bill. Natomiast w Master Airway Bill, spedytor staje się nadawcą ładunku, a odbiorcą staje się firma lub osoba, która czeka w porcie przeznaczenia.

Master Air Waybill House Air Waybill
 1. Wydawany jest przez rzeczywistego przewoźnika, takiego jak Korean Airlines, Emirates Airlines itp.
2. Podpisany przez przewoźnika lub agenta przewoźnika.
3. Wydawany na specjalnym formularzu przygotowanym przez przewoźnika lotniczego.
4. Zawsze podlegaj przepisom IATA i jednej z międzynarodowych konwencji lotniczych (Konwencja Warszawska, Konwencje Haskie, Konwencja Montrealska itp.)
5. Określa warunki przewozu, w związku z czym odbiorca może mieć ochronę w przypadku uszkodzenia lub utraty towarów w tranzycie.
1. Wydawany jest przez firmę spedycyjną
2. Podpisany przez spedytora bez wyraźnego wskazania przewoźnika.
3. Wydawany na uniwersalnym formularzu lotniczego listu przewozowego.
4. Może lub nie podlegać przepisom IATA i jednej z międzynarodowych konwencji lotniczych (Konwencja Warszawska, Konwencje Haskie, konwencja montrealska itp.)
5. Określa warunki przedsiębiorstwa spedycyjnego, w związku z czym odbiorca nie będzie miał ochrony prawnej w przypadku uszkodzenia lub zagubienia towaru w tranzycie.