KAS pomoże w rejestracji w PUESC


KAS
KAS

Wprowadzony niedawno system skarbowo celny znany jako Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych miał ułatwiać przedsiębiorcom poruszanie się po kwestiach rozliczeń i ewidencji towarów. Jego obsługa nie jest jednak prosta. Pomóc ma w niej KAS czyli Krajowa Administracja Skarbowa zarządzająca całą platformą.

Krajowa Administracja Skarbowa zdaje sobie sprawę z kłopotów, jakie może powodować PUESC. System nie jest stabilny, poruszanie się po nim nie należy do łatwych a już na początku można napotkać wiele trudności. Stąd właśnie KAS ma plan na pomoc przedsiębiorcom.

KAS doradzi i przeszkoli

Niedawno utworzona izba (w strukturze państwa KAS działa dopiero od dwóch lat) zarządza Platformą Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Jako zarządca odpowiada za jego działanie i odpowiednią obsługę. Decydenci Krajowej Administracji Skarbowej wiedzą, że obsługa PUESC nie jest łatwa i oferują swoją pomoc.

Podstawowym elementem pomocy przedsiębiorcom będzie rozwiązanie problemu z centralnym rejestrowaniem kont. Ta czynność sprawia, że wiele firm z pesymizmem patrzy na kolejne kroki w systemie. PUESC utrudnia uwierzytelnianie, ma wiele problemów technicznych a dodatkowo jest mało przejrzysty. KAS ma popracować nad tym, żeby usprawnić działanie tego aspektu. Liczy też na pomoc przedsiębiorców.

Dodatkowo specjaliści Krajowej Administracji Skarbowej pomogą w zrozumieniu działania systemu. Wystarczy skontaktować się z należną jednostką i opisać problem z działaniem PUESC. KAS otwarte jest też na uwagi działania platformy i prosi o ewentualne sugestie dotyczące błędów technicznych lub pozostałych.

PUESC działa na rzecz przedsiębiorców?

System, który wprowadzono powszechnie w ubiegłym roku rozwija się coraz mocniej. Pozwala na zaoszczędzenie czasu i uzyskanie niezbędnych do działania dokumentów. Przykładem jest akcyza. Przedsiębiorca może poprzez system złożyć deklarację akcyzową odpowiednią dla zamawianego przez niego towaru. System pozwala również na płynne opłacenie i rozliczenie należnego podatku.

Prowadzony przez KAS system powiąże deklarację z wpłatą i wyda potwierdzenie opłacenia akcyzy. Dokument stacjonarnie załatwia się często dużo dłużej i wymaga stawiennictwa w urzędach. PUESC pozwoli na ominięcie tych żmudnych kroków. Co ważne – większość funkcji (np. ta związana z akcyzą) jest bezpłatna. Natomiast potwierdzenie z właściwego Urzędu Skarbowego kosztuje 17 złotych.

Docelowo system ma całkowicie zdigitalizować odprawy celne i ewidencjonowanie towarów, przejazdy graniczne, nakładanie banderoli czy rejestrację samochodów sprowadzonych i opłacenie należności związanych z tą czynnością. Możliwości jest, więc sporo i z pewnością pomogą one przedsiębiorcom w dalszym funkcjonowaniu. Gruntem jest jednak wyeliminowanie wszystkich błędów i niedogodności związanych z całą platformą.

Cała praca nad platformą ma zakończyć się w 2021 roku. Do tego czasu wdrożonych zostanie podstawowych 11 e-usług celno-skarbowych. Projektem zajmuje się Ministerstwo Finansów przy wsparciu resortu cyfryzacji. Będzie systemem obowiązkowym i docelowo całkowicie zastąpi tradycyjne formy rozliczeń i zgłoszeń.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź