Kondycja polskiego eksportu


Kondycja polskiego eksportu
Kondycja polskiego eksportu

Jak trzyma się polski eksport? Polski eksport to w tej chwili zdecydowanie sprzedaż produktów i usług przede wszystkim w Europie. Aż 75% polskiego eksportu trafia do krajów Unii Europejskiej. Mimo stopniowego otwierania się na nowe rynki, nadal najwięcej eksportujemy do Niemiec, niemiecki rynek stanowi 25% polskiego eksportu.

Kondycja polskiego eksportu
Kondycja polskiego eksportu

W 2008 roku polski eksport towarów i usług wyniósł 138,7 mld euro, a w ubiegłym roku 193,5 mld euro, mimo trudnej sytuacji na świecie.

Pierwsze ruchy potwierdzające, że stać nas na większą ekspansję pojawiły się przy okazji embarga na polskie jabłka. Pomimo zakazu eksportu jabłek do Rosji, polskim eksporterom udało się znaleźć nowe rynki. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wyszło to nam na dobre. Polscy eksporterzy otworzyli się dzięki temu bardziej na kraje arabskie i azjatyckie, w których wcześniej byliśmy nieobecni. Zwiększyliśmy też sprzedaż na Białoruś, Łotwę, Litwę i do Bułgarii.

W ciągu ostatniej dekady udział eksportu w polskim PKB zwiększył się dwukrotnie – do ponad 45%. Natomiast dwuipółkrotnie zwiększył się udział Polski w obrotach światowego handlu. Jednak wciąż przed nami duże możliwości. Choć bardzo dobrze układa się nam współpraca z Niemcami, powinniśmy poszerzać nasze kontakty handlowe np. o kraje Ameryki Łacińskiej, to tam eksperci upatrują duże szanse rozwoju.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź