Kontenery izotermiczne


Kontenery izotermiczne

Kontenery izotermiczne – to kontenery, do których zaliczane są pojemniki chłodnicze, chłodzące, izolowane, ogrzewane. Przeznaczone są do przewozu towarów, które muszą być transportowane w określonej temperaturze. Zazwyczaj są w stanie utrzymać temperaturę od -20 stopni Celsjusza do +25 stopni Celsjusza.

Kontener chłodzony
W tego rodzaju kontenerach możliwe jest uzyskiwanie zimna przy pomocy lodu naturalnego, suchego lodu lub skroplonego gazu. Można również chłodzić go w formie mechanicznej, jeśli posiada w swoim wnętrzu specjalną jednostkę do chłodzenia. Najczęściej, jeśli decydujemy się na zakup kontenera z mechanicznym chłodzeniem, musimy pamiętać, że wyposażony jest on w agregat podłączany do sieci energetycznej.

W takich kontenerach przewozi się towary, które wymagają utrzymania w temperaturę od +7 stopni Celsjusza do – 20 stopni Celsjusza.

Kontener chłodniczy
Przeznaczony jest to przewozu towarów wrażliwych na zmiany temperatury. Posiada termoizolację, która napędzana jest przez agregat sprężarkowy zasilany prądem zewnętrznym. Pozwala na utrzymanie temperatury od +12 stopni Celsjusza do -20 stopni Celsjusza.

Na szeroką skalę takie kontenery wykorzystywane są w przemyśle gumowym, farmaceutycznym (leki), jak i w leśniczym do przewozu sadzonek drzew. Przewozi się w nich również mięso, ryby, mrożonki, owoce, warzywa czy napoje.

Kontener izolowany
Ten rodzaj kontenera nie posiada zamontowanych na stałe urządzeń do chłodzenia czy ogrzewania. Wykonany jest z materiałów odznaczających się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej wykorzystuje się w nim izolację PUR. Pozwala ona na utrzymanie temperatury jaką zaplanowaliśmy. Pozwala na zminimalizowanie przenikania ciepła do wnętrza pojemnika. Izolacja PUR uważana jest za najlepszy system do izolacji dostępny na rynku.

Kontener ogrzewany
Przykładem kontenera ogrzewanego jest kontener magazynowy izolowany z wanny. Przewozi się w nim substancje niebezpieczne. Posiada specjalną wentylacje uruchamianą czasowo. Wewnątrz znajdują się wanny wychwytowe, które służą do zbierania resztek oleju, farby czy paliwa, które mogą rozlać się podczas transportu tych towarów. Cały kontener pokryty jest kratami pomostowymi, które można łatwo zdemontować, przez co uzyska się łatwy dostęp do wanien.

Rodzaje kontenerów:
Kontener chłodniczy
Kontener chłodzony
Kontener do przewozu ładunków sypkich
Kontener izolowany
Kontener ogrzewany
Kontener o podstawie płytowej
Kontener płytowy
Kontener uniwersalny zamknięty
Kontener wentylowany
Kontener zbiornikowy
Kontener zbiorowy, także kontener LCL
Kontener z otwartym dachem

1 Komentarz

  1. Avatar
    Bartek
    20 kwietnia 2016

    Jak widać całkiem sporo tych kontenerów.