Podatki: czego możemy się spodziewać?


Podatki
Podatki

Nadchodzący rok może nie być korzystny dla przedsiębiorstw związanych z transportem i handlem pod względem danin na rzecz państwa. Pierwszym symptomem tego, że podatki poszybują w górę jest wyższa akcyza. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Zależność pomiędzy transportem a podatkami jest oczywiście prosta. Większe podatki oznaczają wyższy koszt usług, podniesienie cen i wyhamowanie rozwoju danego sektora gospodarki. Jedne daniny państwowe bolą jednak bardziej, inne mniej.

Wyższe podatki, to na razie akcyza

Choć niektórzy przedstawiciele rządzącej sceny politycznej zarzekają się, że akcyza nie jest podatkiem, to oczywiście nadal jest daniną. Ta wyciągana jest bezpośrednio od przedsiębiorców, którzy w tym przypadku handlują wyrobami tytoniowymi i alkoholem. Może mieć szeroki wpływ na sektor handlu i transportu, bo np. import alkoholu będzie mniej opłacalny ze względu na wyższe ceny.

Z pewnością zwiększy się też obszar szarej strefy (ta może dotyczyć szczególnie produktów pochodzenia tytoniowego). To jak strzał w kolano dla legalnego transportu tych używek i czysty zysk dla przemytników. Podatki takie jak akcyza mają w teorii wpływać pozytywnie na walkę z uzależnieniami, ale są często przyczyną zapaści w kilku sektorach gospodarki. Na ten moment wyglądają jak poszukiwanie środków do budżetu państwa.

Przypomnijmy, że podatek akcyzowy został zwiększony o 10 procent na wyroby alkoholowe i tytoniowe. W życie wejdzie od 1 stycznia 2020 roku.

To jednak nie wszystko!

Eksperci zapowiadają, że jest się czego obawiać, bo akcyza może być zapowiedzią fiskalnej rewolucji. Możliwe, że kolejne podatki pójdą w górę. Pytanie tylko – jakie? Wśród tych, które wymieniają znawcy są m.in. podatek handlowy, czy podatek cyfrowy i od napojów słodzonych. Handlowy ma obciążyć duże sieci handlowe, rykoszetem mogą dostać lokalni kontrahenci, w tym małe firmy transportowe i oczywiście sami konsumenci.

O ile ten pierwszy nie wzbudza wielkich kontrowersji (ulgi podatkowe dla gigantów amerykańskich z branży technologicznej sprawiają, że te mają monopol) to już drugi też może być problemem dla polskich przedsiębiorców.

Są jednak dobre wiadomości dla inwestorów, których interesuje ekologiczny transport. Od 2020 roku rząd obniży najpewniej akcyzę na pojazdy z silnikami elektrycznymi i hybrydowymi. Bardzo możliwe, że stawka zostanie obniżona nawet o połowę.

Uwaga na inne zmiany!

Poza kwestiami stawek, od 1 stycznia 2020 roku każdy aktywny podatnik będzie wpłacał należne podatki na jeden rachunek bankowy danego urzędu skarbowego. Ten będzie przypisany indywidualnie (podobnie jak w przypadku ZUS). Musimy pamiętać, że dotyczy to zarówno PIT, CIT jak i VAT. Jeżeli chodzi natomiast o cło i akcyzę, to ten sam numer konta będzie dostępny dla tych podatków od 2021 roku.

Numer konta możemy sprawdzić, poprzez wejście na stronę internetową podatki. gov.pl i podaniu swojego numeru NIP.