Odpowiednie dać rzeczy słowo – czyli jak dobrać rodzaj transportu


Jak dobrać rodzaj transportu do gabarytów i wagi przesyłki
Jak dobrać rodzaj transportu do gabarytów i wagi przesyłki

Zacznijmy może od tego, z czym możemy się na rynku spotkać.

W transporcie międzynarodowym – a zwłaszcza w transporcie międzykontynentalnym do czynienia mieć będziemy z transportem:

– morskim
– lotniczym
– kolejowym

Transport morski i kolejowy dzieli się z kolei na:

– transport całokontenerowy
– transport drobnicowy

I teraz tak jak napisałem na wstępie – aby odpowiednie daę rzeczy słowo i nie strzelać z armaty do wróbla, do każdej przesyłki należy dobrać odpowiedni sposób przewozu, najbardziej opłacalny z punktu widzenia ekonomii przewozu, jak również oczekiwanego czasu dostawy.

Dla drobnych przesyłek typu „karton” – o kubaturze powiedzmy do 0,5 m3 – warto pokusić się o wyceny kurierskie bądź też lotnicze. Powiecie hola hola – przecież fracht lotniczy jest drogi! Owszem do najtańszych nie należy 😉 ale jeśli zestawicie pełne koszty przesyłki morskiej drobnicowej okaże się, że są koszta stałe (różne w praktycznie każdym magazynie i inne u każdego coloadera) takie jak transport lokalny, THC, opłata dokumentacyjna, odprawa celna itp. które dla małych przesyłek są liczone od tzw. minimum frachtowego które to minimum zazwyczaj wynosi 1 m3 / 650 kg. I bez względu na ustrój płacicie stawkę za ładunek dużo większy niż jest on w rzeczywistości!

Z kolei dla przesyłek od 1 m3 / 650 kg do 10-12 m3 praktycznie zawsze opłaca się wziąć morski transport drobnicowy. W zestawieniu ogólnym powinien wyjść bardziej opłacalnie niż transport lotniczy czy kontenerowy. W przypadku ładunków o wielkości od 1 do 10 m3 koszty stałe są rozłożone na dużą ilość towaru, a koszty zmienne liczone od „standardowych” dla drobnicy stawek, co powoduje, że przewóz takich ilości ładunku zdecydowanie najbardziej pasuje do morskiej drobnicy.

Natomiast dla ładunków powyżej 10-12 m3 / 10 ton zawsze należy sprawdzić opcję całokontenerową. W tym przypadku koszty zmienne takie jak CFS charges – czyli manipulacje magazynowe – liczone są od kubatury / wagi i zazwyczaj wychodzą kosmicznie drogo w porównaniu z THC kontenera które jest stałą wartością bez względu na to, czy mamy w nim 1 paletę czy też jest on wypełniony po brzegi naszym towarem. Oczywiście im więcej ładunku w kontenerze tym lepiej dla nas – koszty rozłożą się na większą ilość 😉

Zupełnie odmienną formą transportu międzykontynentalnego jest transport kolejowy – zarówno całokontenerowy jak i drobnicowy. Ponieważ materiał ten jest zbyt obszerny, aby w prosty sposób go opisać przy okazji tego artykułu pozwolę sobie zostawić go na oddzielny wpis 😉

Niezmiennie zapraszam do korzystania z usług SEAOO.com. Nasz kalkulator zawsze pokazuje aktualne wyceny ładunków drobnicowych, a kontenerowe – dzięki zgromadzeniu dużej ilości danych wejściowych – jesteśmy w stanie wyceniać również niemalże online.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź