PAIH otwiera biuro na Jedwabnym Szlaku


PAIH
PAIH

Polska Agencja Inwestycji i Handlu otwiera biuro w chińskim Chengdu, które leży na Nowym Jedwabnym Szlaku. To ważny krok we współpracy ze światowym hegemonem handlu. Co oznacza dla naszych przedsiębiorców?

PAIH to rządowa agencja mająca swoją siedzibę w Warszawie. Działa na rynku krótko, bo od 2003 roku. Zajmuje się szeroką pomocą polskim przedsiębiorcom w inwestowaniu i prowadzeniu szeroko zakrojonego handlu. Promuje eksport polskich małych i średnich przedsiębiorstw, pomaga w doradztwie inwestycyjnym, wspiera polski biznes za granicą (szuka również kolejnych atrakcyjnych miejsc do inwestowania i uruchomienia produkcji). PAIH analizuje też rynek handlu i współpracy międzynarodowej, tworząc dobre warunki do biznesu.

Teraz agencja znalazła swoje miejsce na Nowym Jedwabnym Szlaku. To pas handlowy, który ciągnie się od Chin po Holandię. Polska również leży na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. Pas ma ułatwić komunikację między krajami i sprawić, że transport towarów i eksport będzie dużo łatwiejszy niż dotychczas. Z inicjatywą takiego rozwiązania wyszły największe gospodarczo Chiny. To właśnie tam PAIH postawił nową siedzibę. Dlaczego?

Czy przedsiębiorcy dzięki PAIH będą mieli łatwiej?

Celem agencji było postawienie biura właśnie w Chengdu. Nie tylko dlatego, że miejsce to leży na pasie Nowego Jedwabnego Szlaku. Innym powodem jest to, że miasto jest jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczo-logistycznych Chin i nieoficjalną stolicą szlaków handlowych. Choć PAIH ma już biuro w Chinach, to miasto handlowe jakim jest Chengdu było dla agencji priorytetem. Możliwość działania z takiego centrum logistycznego otwiera dla polskich przedsiębiorców wiele furtek.

Portal TVP Info, który poinformował o nowej placówce cytuje wiceprezesa agencji. Ten mówi, że „Chengdu ma fundamentalne znaczenie dla polsko-chińskiej wymiany handlowej. Wiedzie tam połączenie kolejowe cargo, którego stacja początkowa jest w Łodzi. To jeden ze szlaków komunikacyjnych gigantycznego projektu infrastrukturalnego realizowanego przez Chiny, zwanego Nowym Jedwabnym Szlakiem, który łączą ten kraj z kluczowymi ośrodkami gospodarczymi świata”. Te słowa nie są przypadkiem. Polscy przedsiębiorcy mają szansę stać się wiodącym partnerem Chin w sektorach żywności, biżuterii, kosmetyków czy metalurgii.

Przedsiębiorcy już działają z Chengdu – dzięki PAIH

Trzeba podkreślić, że to nie pierwsza inicjatywa PAIH w regionie azjatyckim i na chińskiej ziemi. Agencja wyszła z inicjatywą trasy Łódź – Chengdu, która ma ułatwić szeroko zakrojony transport morski, poprawić intermodalność polskiego przewozu i skrócić czas transportu. Teraz podróż towarów nie odbywa się drogą morską, a trasą lądową. Cargo jest przewożone przez około dwa tygodnie.

Inwestycje w Chinach są dobrym ruchem agencji, która z pewnością pomoże rozwijającemu się polskiemu eksportowi do Azji. Warto zaznaczyć, że Państwo Środka nie jest już tylko eksporterem, a szacuje się, że niedługo stanie się największym importerem produktów na świecie. Warto ten czas wykorzystać w najlepszy możliwy sposób.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź