Port morski Aqaba


Port morski Aqaba
Port morski Aqaba

Port morski Aqaba

Aqaba (Akaba) to port morski, którego kodem jest JOAQA. Obiekt znajduje się na terenie Jordanii, to jedyny port morski w tym kraju. Jego właścicielem jak i zarządcą jest Akaba Port Corporation. Historia tego portu sięga odległych czasów, jest to główny port Jordanii od epoki żelaza. Wzmianki na temat tego obiektu pojawiają się nawet w Biblii i odwołują się do postaci Króla Salomona, to właśnie on cumował na tych obszarach swoje statki. Port ten ma znaczenie również na terenie Turcji, ponieważ jej mieszkańcy wybudowali specjalne połączenie, łączące Jordanię z Damaszkiem i Medyną. Gospodarka Akaby opiera się głównie na działalności portu morskiego, nietrudno się dziwić. Niedawno ogłoszono nowy przetarg na zarządzanie portem, wygrała go firma Al. Maabar, która zyskała możliwość zarządzania obiektem na kolejne 30 lat. Zadaniem firmy będzie rozbudowa istniejącego terminalu promowego, który obecnie jest w stanie obsłużyć 1,3 mln pasażerów i tysiące ciężarówek oraz aut rocznie. Większość tych osób oraz towarów podróżuje z Egiptu. W 2006 roku lokalizacja portu się zmieniła, ze względu na chęć dostania się do głębszych zasobów portu. Planowana jest również kolejna przeprowadzka, bardziej na południe.

Port morski Aqaba
Port morski Aqaba. Źródło: © autorzy OpenStreetMap. Open Database License.

Jeśli zamierzasz przeprowadzić lub też chcesz wycenić eksport do Aqaba sprawdź nasz kalkulator dla przesyłek drobnicowych na SEAOO.com lub napisz do nas maila w sprawie wysyłek kontenerowych.

Eksport do Aqaba z Gdyni – 28 dni.
Import z Jordanii do Gdynii – zapytaj naszych konsultantów o czas dostawy.

Armatorzy obsługujący Aqaba: APL, ARAB, Bonyad, CMA/CGM, COMBITAINER, Conti-Red-Sea-Line, Contship, Ecu-Line, Evergreen, Gearbulk, Hamburg-Sud, Hapag Lloyd, HUAL, MSC, Safmarine, Sudan, UASC, ZIM.


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź