Transport morski – te usługi tanieją!


Transport morski
Transport morski

Czy transport morski jest coraz bardziej dostępny dla odbiorców? Wygląda na to, że rzeczywiście tak jest! Jeżeli jesteś zainteresowany usługami wodnego przewozu swoich towarów, to już dziś powinieneś się nimi zainteresować. Rynek sprawia bowiem, że usługi te są coraz tańsze! 

Możemy powiedzieć, że transport morski przeżywa rozkwit. Kolejne kraje wysoko rozwinięte inwestują w porty. Bardzo dobrze na ten sektor działają chęci inwestorów, którzy pragną szybkiego i skutecznego przewozu towarów, wykorzystując wszystkie środki (transport intermodalny). 

To z coraz większych możliwości, chęci inwestycji, nowych klientów i koniunktury wynika fakt, że ceny usług zaczynają spadać. Korzystaj, póki możesz! 

Jak bardzo transport morski potaniał? 

Eksperci z sektora żeglugi podają, że morski transport tanieje i nie jest to tendencja chwilowa. Zauważają, że taka sytuacja pojawia się kolejny rok z rzędu. Wpływają na to bardzo obniżające się koszty prowadzenia działalności.  

Ogólny koszt eksploatacji obniżył się o 1,8 procent w 2018 roku, a wcześniej (w roku 2017) 1,3 procent. Otóż w 2018 roku praktycznie każda kategoria kosztów eksploatacji staniała. Praktycznie tylko za konserwację i naprawy zapłacimy o 0,6 procent więcej niż w roku poprzednim. To jednak niezauważalna różnica.  

Najbardziej staniały ubezpieczenia dla transportu morskiego – tu eksperci zanotowali spadek w wysokości 7,1 procent. To koszt operacyjny, który teraz dotyka przedsiębiorców w najmniejszym stopniu. Możemy zaznaczyć również, że obniżył się całkowity koszt eksploatacji tankowców (około 4 procent w skali rocznej). 

Jak to wpływa na ceny? 

Rynek szybko zareagował na dobrą koniunkturę. Prowadzący usługi transportowe obniżyli ceny ze względu na niższe koszty prowadzenia działalności. To natychmiast przyciągnęło kolejnych klientów, a w związku z tym… znów obniżyło ceny! 

Warto więc korzystać z usług transportu morskiego i żeglugi śródlądowej. Szczególnie dlatego, że nie jest jeszcze jasne jak długo będzie trwał bum na morski przesył towarów. Taka sytuacja z pewnością nie będzie wieczna. 

Co najczęściej przewożone jest teraz drogą wodną? Szczególne powodzenie ma drobnica z krajów azjatyckich. Dzięki inwestowaniu w porty w Polsce, to najpopularniejszy środek przewozu tego typu towarów w naszym kraju. To efekt wzrostu możliwości przewozowych armatorów oraz przeładunkowych naszych portów.

Skąd przypływają zamówione towary? 

Głownie wysyłamy drogą morską towary do Azji. Podobnie wygląda sytuacja w drugą stronę. Wszystko dzięki rozwojowi infrastruktury i lepszych kontaktach handlowych. Świetnie wykorzystywany jest też HUB przeładunkowy w porcie Singapur.  

Jednocześnie w końcu zaczynamy dostrzegać zalety transportu intermodalnego ponieważ to krok do rozwoju wszystkich usług handlowych i kolejnego spadku cen obsługi oraz usług żeglugi morskiej.