Port w Gdańsku – drugie miejsce


Port w Gdańsku
Port w Gdańsku

Po raz kolejny port morski w Gdańsku zdobył zaszczytne drugie miejsce, pod względem ilości obsłużonych kontenerów, wśród portów na Bałtyku i siódme w zakresie wielkości przeładunków ogółem.

Jeśli przejrzymy dane w zakresie przeładunku kontenerów w Gdańsku z ostatnich 5-6 lat, zauważymy ponad dwukrotny wzrost w przeładunkach. Jeszcze w 2008 roku Gdańsk, w rankingu największych portów kontenerowych Bałtyku, znajdował się na  8 miejscu.  W roku 2009 po raz pierwszy wskoczył na pozycję 2, to samo było w roku 2012 i 2013 aż do teraz. Udało mu się nawet wzmocnić tę pozycję poprzez zmniejszenie dystansu do, jak dotąd bezkonkurencyjnego od wielu lat, St. Petersburga. Miejmy nadzieje, że nasz port będzie nadal utrzymywał się na tak wysokiej pozycji.

Port w Gdańsku od 5 lat przystosowany jest do obsługi dużych statków. Armatorzy co raz częściej ze względów ekonomicznych wykorzystują je to transportu towarów. Jednak nie wszystkie porty są do tego przygotowane, to powoduje ograniczenie listy i zwiększa szanse naszego portu.

Kilka faktów z ostatnich lat dotyczących portu morskiego w Gdańsku:

  • W 2013 r. w porcie Gdańsk przeładowano milionowy kontener.
  • W 2014 r. udało się przekroczyć po raz pierwszy liczbę 1,2 mln TEU i tym samym osiągnąć wzrost przeładunków kontenerów o 3 procent w porównaniu z 2013 rokiem.
  • W 2014 r. przeładowano ok. 32,3 mln ton, co oznacza wzrost o 7 % w porównaniu z 2013 rokiem. Po raz pierwszy w historii portu przeładowano taką rekordową ilość ładunków.
  • Wielkość statków obsługiwanych w porcie w Gdańsku w poprzednich 8 latach wzrosła prawie o 70 %.

W ubiegłym roku wojewoda pomorski wydał spółce DCT Gdańsk pozwolenie na tę inwestycję o wartości 290 mln euro. Dzięki temu w porcie w Gdańsku w tym roku trwa budowa drugiego nabrzeża do obsługi kontenerów. Budowa dodatkowego nabrzeża pozwoli podwoić możliwości przeładunkowe portu (3 mln TEU rocznie w I fazie inwestycji). Ukończenie zadania planowane jest do końca 2016 roku, kiedy to nowe nabrzeże będzie gotowe do przyjęcia pierwszego statku kontenerowego.

Oby więcej takich pozytywnych informacji, na koniec zapraszam do wyceny transportu w serwisie www.seaoo.com.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź