Spedycja lotnicza: ULD…dla koni


spedycja lotnicza
spedycja lotnicza

W pierwszej chwili, kiedy się dowiedziałem – oczom nie wierzyłem. Transport koni samolotem?! A jednak… Spedycja lotnicza zna i taktuje takie przypadki jako coś naturalnego. Wszystko dzięki specjalnym jednostkom załadunkowym, zwanym ULD.

Obiło mi się onegdaj o uszy, że można drogą lotniczą przewozić kozy czy owce, ale konie?! Okazuje się, że istnieje ULD (z angielskiego Unit Load Device) o gabarytach stajni, mogącej pomieścić trzy rumaki. W warunkach transportu powietrznego narowiste chyba odpadają 😉 Oczywiście, rodzajów ULD jest bez liku. Albo jeszcze więcej. Są to jednostki ładunkowe, pozwalające maksymalnie  wykorzystać powierzchnię  w samolotach, często dopasowane kształtem do konstrukcji kadłuba. Nierzadko ULD stanowią integralną część wyposażenia samolotu, ułatwiając i skracając czas rozładunku czy załadunku na lotnisku. Nie trzeba raczej dodawać, że na takim układzie korzysta także spedycja lotnicza.

ULD może mieć postać zarówno kontenera, jak i palety. Podlegają bardzo restrykcyjnym przepisom ICAO (International Civil Aviation Organisation), od parametrów konstrukcyjnych począwszy, przez standardy produkcji, aż po sposoby usuwania usterek i utrzymania ich w należytym stanie. Słowem: muszą spełniać naprawdę ostre kryteria, których przestrzegania pilnuje IATA ULD Board. 

Spedytorzy mogą konsolidować przesyłki, wykupując u przewoźnika całość przestrzeni w ULD i wypełniać ją według własnego uznania.  O to, jak optymalnie wykorzystać miejsce w tych jednostkach ładunkowych, zadbamy w AIROO.COM. W razie potrzeby – dzwońcie, piszcie i mailujcie 🙂 My zadbamy o organizację transportu lotniczego.

Szerszy opis organizacji spedycji lotniczej znajduje się w tym artykule – Spedycja lotnicza: warunki wysyłki samolotem.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź