Spółka akcyjna będzie miała nowe oblicze? Takie są plany


Spółka
Spółka

Działalność gospodarczą w Polsce utrudniają niekiedy skomplikowane przepisy i biurokracja. Również prawo form działalności nie jest doskonałe i nie do końca pozwala rozwinąć skrzydła. Od teraz spółka ma być prostszym sposobem na zarabianie pieniędzy – rząd przygotowuje nowy projekt w tej sprawie.

Najpopularniejszą formą działalności jaką jest spółka w Polsce to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Popularna spółka z o.o. nie jest jednak łatwym kawałkiem chleba. Ma pewne określone zalety jednak jej założenie kosztuje a i prowadzenie nie należy do najtańszych. To ogranicza wielu przedsiębiorców i hamuje rozwój startupów w kraju. Dziś kodeks spółek handlowych ma być bardziej dostosowany do współczesnych wymogów rynku i gospodarki.

Spółka z o.o. przejdzie do lamusa?

Ograniczona odpowiedzialność każdego wspólnika to największa zaleta spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma możliwości, żeby udziałowcy odpowiadali za swoich partnerów. Praktyczna odpowiedzialność dotyczy tylko zarządu i to na nim spoczywa cały ciężar prowadzenia działalności gospodarczej. Zarząd spółki odpowiada natomiast przed organem nadzorczym jaką jest rada.

To sprawia, że prowadzenie spółki z o.o. niesie ze sobą spore koszty. Podstawowym jest prowadzenie pełnej księgowości. Spółka musi też mieć określony kapitał zakładowy. Życie pokazuje, że prawo to jest fikcją bo choć w założeniu kapitał miał uwiarygadniać spółki to praktycznie nie ma już żadnej roli. Teraz rządzący planują zreformować kodeks spółek handlowych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie już najpopularniejszą i najbardziej opłacalną formą. Dość powiedzieć, że inne formy jak spółka cywilna czy jawna praktycznie nie są używane w bardziej ambitnych projektach.

Dla startupów spółka akcyjna?

Parlament będzie pracował nad rozwiązaniem, które nazywa się Prosta Spółka Akcyjna. Podstawowym założeniem takiej działalności ma być brak ciała jakim jest rada nadzorcza. Dzięki temu mniejsi przedsiębiorcy będą mogli szybciej powoływać do życia nowe projekty i wspólne plany biznesowe. Prosta Spółka Akcyjna odejdzie też od kapitału zakładowego. Zastąpi go kapitał akcyjny, który może wynieść nawet złotówkę. Dzięki temu przedsiębiorcy bez dodatkowych oszczędności będą mogli wchodzić w takie ciała.

Dużo swobodniej będzie można kształtować cele spółki, zarządzać jej finansami i inwestować. Dodatkowo dużo prostsze będzie założenie takiej firmy. Do spółki z o.o. konieczne jest zaświadczenie notarialne i wpis sądowy. Wszystko trwa i kosztuje. Prosta Spółka Akcyjna umożliwia założenie działalności w pełni przez internet, bez generowania dodatkowych i niepotrzebnych kosztów. W razie niepowodzenia łatwiejsza będzie też likwidacja spółki.

Dalej chronione będą natomiast interesy wspólników. Przy podziale majątku każdy z nich będzie miał do niego prawo. Wszystkie akcje będą chronione przez prawo a o ewentualnych transakcjach będzie decydował sąd. Również odpowiedzialność zarządu za długi została odpowiednio usankcjonowana.

Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Przepisy umożliwiają rejestrację takich spółek od przyszłego roku (konkretnie od 1 marca 2020 roku). Do tego czasu wszelkie przepisy mają być przygotowane pod nowe działalności gospodarcze. Bardzo możliwe, że wielu biznesmenów postawi na właśnie taką formę prowadzenia firmy.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź