Stawki frachtowe – lipiec 2015


Stawki frachtowe - lipiec 2015
Stawki frachtowe - lipiec 2015

Dwa słowa o aktualnej sytuacji rynkowej – stawki frachtowe – lipiec 2015

Wygląda na to, że szał bardzo niskich cen minął bezpowrotnie. O ile w końcu czerwca można było kupić fracht 20′ z bazowych portów Chin za ~200-250 USD to w tej chwili ceny zaczynają się od ~850-900 USD.

Wprawdzie wcale nie oznacza to, że takie ceny się utrzymają, bo już dochodza do mnie słuchy, że stawki frachtowe będą spadać, ale obawiam się, że poziomu cen z końca czerwca nie osiągną. Już dzisiaj – a więc tak naprawdę jeszcze przed GRI co poniektórzy przewoźnicy raczkiem się z podwyżek wycofują i rewidują swoje tabele.

Podwyżka taryf kontenerowych oznacza jednoczesne podwyższenie stawek LCL – tu obawiam się, że na niektórych lokalizacjach podwyżka będzie naprawdę znacząca – raczej na pewno ponad 100%. Z jednej strony to dobrze, bo sytuacja z końca czerwca daleka była od normalności – nie sądzę aby tamte ceny frachtów pokrywały choćby koszty paliwa, ale kto „bogatemu zabroni” 😉

Z niskich stawek zadowoleni byli na pewno importerzy, więc wprowadzona podwyżka na pewno w istotny sposób ich zirytuje… No ale w końcu trzeba walczyć z deflacją na wszelkie sposoby! A co jak co, ale podwyżka frachtów na pewno odbije się na cenach przewozonych ładunków 😉

Nowe taryfy frachtów drobnicowych będą dostepne od jutra – zapraszam już dzisiaj do sprawdzenia naszych cen i serwisu SEAOO.com – nie tylko z Dalekiego Wschodu!

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź