Szykują się wielkie zmiany. Rozbudowa Kanału Panamskiego dobiega końca


Szykują się wielkie zmiany. Rozbudowa Kanału Panamskiego dobiega końca
Szykują się wielkie zmiany. Rozbudowa Kanału Panamskiego dobiega końca

Rozbudowa Kanału Panamskiego rozpoczęta w 2007 roku wreszcie dobiega końca. Gotowy obiekt miał co prawda zostać oddany do użytku w 2014 roku, w setną rocznice powstania kanału, przyznacie że to byłoby ciekawe. Ale jak to w życiu bywa, nie wszystko jest tak jak chcemy. Z powodu rosnących kosztów budowa nieco się przedłużyła i wyznaczono termin na koniec 2015 roku. Niedawno napłynęły jednak informacje, że nastąpi to w pierwszym kwartale 2016 roku…

Co oznacza rozbudowa Kanału Panamskiego dla transportu kontenerowego?

  • Przez Kanał Panamski dotychczas przepływały kontenerowce o nośności do 5 tys TEU, które nie są już opłacalne dla armatorów i zostały wyparte przez większe jednostki. Po rozbudowie przez kanał przepłyną jednostki o pojemności od 5 do nawet powyżej 10 tys. TEU.
  • Dzięki rozbudowie przez nowy kanał będzie mogło przepływać 1,3 tys. jednostek, czyli 45% całej globalnej floty.
  • W ten sposób większość jednostek zaoszczędzi również na czasie. Pokonanie trasy np. z Szangaju do Nowego Jorku przez Kanał Panamski zajmuje 24 dni, to o 4 dni krócej niż szlakiem biegnącym przez Kanał Sueski.
  • Zwiększenie liczby śluz na Kanale Panamskim o 16 nowych usprawni przepływ jednostek.
  • Po zakończeniu prac kanał podwoi swoją przepustowość.

Kanał Panamski to sztuczny kanał wodny zbudowany w latach 1904-1914, o długości ponad 80 km. Koszt prowadzonej obecnie inwestycji wyniesie 7,64 mld dolarów (początkowo szacowano że będzie to 5,25 miliardów dolarów). Modernizacja obejmuje budowę 2 nowych systemów śluz z komorami i trzeciego toru wodnego usprawniającego ruch statków. Przy poszerzaniu kanału pracuje 10 tys. robotników. Inwestycja po ukończeniu stworzy ok. 200-250 nowych miejsc pracy.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź