Transport kolejowy z Chin. Jaka cena?


Transport kolejowy
Transport kolejowy

Transport kolejowy to coraz dynamiczniej rozwijająca się gałąź logistyki. Coraz śmielej konkurująca z bardziej tradycyjnymi metodami przewozu towarów. Mimo, że pisaliśmy o niej kilka dni temu (czytaj: Alternatywna spedycja kolejowa), warto temat przybliżyć i podrążyć na przykładzie choćby operatora serwisu SEAOO.COM 🙂

Stare porzekadło powiada, że „czas to pieniądz”. A transport kolejowy towarów, jak już podkreślaliśmy, trwa krócej od morskiego frachtu. I to znacznie! Można się co prawda zżymać i zakrzyknąć: ok., ale jest droższy! Prawda, ale być może niektórzy przedsiębiorcy inaczej ustawiają sobie hierarchię priorytetów. Przyjrzyjmy się zatem, jak te ceny wyglądają z perspektywy SEAOO.COM…

Po pierwsze, współpracujemy z aż dziesięcioma terminalami „wyjściowymi” w chińskich miastach. Między innymi dzięki temu mamy możliwość dokonywania własnych konsolidacji kontenerów, co w rezultacie wpływa na obniżenie kosztów całej operacji. Nie bez znaczenia jest również fakt, że odprawa w suchym porcie przeładunkowym na przejściu granicznym w Małaszewiczach na Lubelszczyźnie odbywa się przy pomocy naszego agenta celnego. A więc i w tym zakresie możliwa jest redukcja kosztów transakcji.

Najczęściej transakcje realizuje się za pośrednictwem formuły handlowej FOR (Free On Rail) jako prawdopodobnie najbardziej atrakcyjnej dla importerów, to znaczy takiej, która obejmuje cenę ładunku w miejscu jego załadunku na platformę, bez kosztów przewozu i ubezpieczenia.

Stawki na transport kolejowy z Chin są następujące (wszystkie według FOR):

FCL – 40’HC (full container load)

Chengdu Łódź 3100 USD
Wuhan Małaszewicze 3750 USD

 

LCL (less than container load – drobnica)

Hefei/Wuhan Pruszków 130 USD
Xiamen Warszawa/Poznań 135 USD
Xi’an Warszawa 130 USD
Szanghaj (via Wuhan) Pruszków 165 USD

 

Uwaga! Organizując import drobnicy, warto mieć świadomość, że stosunek pojemności/wagi towaru może być różny w różnych terminalach. Co więcej – te różnice mogą być znaczące, np. 1 cbm = 700 kg albo 1cbm = 333 kg.

 

W obrębie Państwa Środka czasem należy uwzględnić w kalkulacji także stawki dowozowe:

Szanghaj Wuhan 35 USD/cbm
Szanghaj Hefei 30 USD/cbm
Quingdao Wuhan 35 USD/cbm

 

Znając ceny, przywozimy towar z Dalekiego Wschodu, śledząc na bieżąco status przesyłki 🙂


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź