Bitcoin będzie wspierał transport


Bitcoin
Bitcoin

Kryptowaluty nie przebijają się już tak mocno do mediów głównego nurtu, ale dalej są opłacalne pod względem inwestycji. Okazuje się, że transport żywności będzie wspierany przez blockchain Bitcoina i smart kontrakty. Co to oznacza?

Bitcoin to słowo, które przez ostatnie miesiące było odmieniane przez wszystkie przypadki. Najdroższa kryptowaluta z jednej strony stała się synonimem nowoczesnych technologii finansowych, przyszłości handlu i wirtualnej rzeczywistości, a z drugiej niektórzy obserwatorzy twierdzą, że to zwykła piramida finansowa oparta tylko na emocjach, a nie na suchej analizie rynku. Niezależnie, jakie opinie krążą na temat waluty Bitcoin, to ten będzie inwestował w transport żywności.

Dla bezpieczeństwa i przejrzystości

Przedsiębiorcy, których działalność opiera się na transporcie towarów, korzystają z łańcucha bloków Bitcoina, aby prowadzić działalność bezpiecznie i w przejrzysty sposób. Wszystko przy użyciu tzw. smart kontraktów. To specjalny system działania, pomagający w nadzorze podpisywania, wykonywania i podsumowywania umów. Dzięki płynnemu przejściu z protokołu transakcji, do jej finalizacji, ryzyko błędu i manipulacji jest minimalizowane praktycznie do zera.

W pierwszą transakcję transportową łączącą walutę Bitcoin i smart kontrakty jest platforma logistyczna dexFreight. Ogłosiła, że przy wykorzystaniu wirtualnej waluty i rozwiązania płynnej transakcji przesłała transport zawierający ok. 2,5 tony mrożonej żywności.

Dzięki platformie przedsiębiorca będzie mógł negocjować wszystkie warunki umowy nie wychodząc z domu (lub z biura). Platforma działająca na systemie open source (otwarty system dla użytkowników) pomoże połączyć potencjalnych partnerów biznesowych, przeprowadzi za nas negocjacje (oczywiście, pod nadzorem przedsiębiorcy), podsumowuje ustalenia i zaplanuje datę wysyłki, odbioru i dostawy towaru. Przedsiębiorcy będą mogli za wszystko zapłacić walutą Bitcoin.

Bitcoin – krok do przyszłości?

To ogromne ułatwienie dla firm transportowych, których większość pracy związana jest z planowaniem i negocjowaniem transportów i przesyłu odpowiedniej ilości towarów. Możliwość wirtualnego przejścia z tych czynności do realizacji zamówienia będzie milowym krokiem dla wszystkich eksporterów i importerów żywności. Oczywiście, to nie ostatni aspekt, bo brak uwarunkowań prawnych był też trudnością w płaceniu Bitcoinem.

System blockchain ułatwi transakcje i przy okazji pomoże je rozliczyć. Nasuwa się pytanie, czy powyższy system może na stałe wejść w amerykański a następnie światowy rynek towarów? Odpowiedź jest bardzo złożona – podstawowym zadaniem jest uwarunkowanie prawne wirtualnych walut. Następnie większość przedsiębiorców będzie musiała dostosować się do wirtualnej rzeczywistości. Dopiero na końcu będzie można upowszechniać takie rozwiązanie.

Bitcoin i jego blockchain nie jest jednak w handlu pełną nowinką. Z udogodnień systemu korzystają światowi potentaci w branży żywności i sprzedaży detalicznej, tacy jak np. amerykański Walmart. Konsorcjum planuje testować rozwiązanie, które pozwoli na śledzenie przesyłek… w czasie rzeczywistym. Według specjalistów Walmarta, pomoże to w ulepszaniu technik transportu oraz zapewni lepszą jakość produktów samym konsumentom.

1 Komentarz

  1. Avatar
    Alhar Klinkier
    5 listopada 2018

    Kryptowaluty to nie tylko Bitcoin a blockchain to wiele projektów dedykowanych poszczególnym branżom w tym spedycji, śledzeniu łańcuch dostaw. Wymienić można choćby Wabi (zapobieganie falszowania produktów spożywczych), Aeron dla branży lotniczej. I coś czuję, że wcale nie Amerykanie będą tu przodować… Chiny!

Zostaw odpowiedź