Nowoczesny transport w Indiach


Nowoczesny transport w Indiach
Nowoczesny transport w Indiach

Transport lądowy w Indiach jest drugim (pierwszym jest transport kolejowy) najczęściej wykorzystywanym środkiem do przewozu pasażerów i towarów. Łączna długość dróg lądowych w Indiach wynosi 3,3 mln km. Drogi w Indiach, nie tylko w miastach, pozostają zatłoczone, nic dziwnego, liczba ludności Indii wynosi ponad 1,2 mld osób (dane z 1 marca 2011 r.). Indie to drugie po Chinach najludniejsze państwo świata.

Pokazywane często na filmach dosłownie oklejone ludźmi wagony, a także niepojęty dla Europejczyków niekontrolowany ruch uliczny, to kojarzy się z transportem w Indiach i rzeczywiście patrząc na liczbę ludności, jaka przemieszcza się codziennie w tym kraju, jest w tym dużo prawdy. Niestety takie natężenie ruchu powoduje wzrost ilości wypadków oraz emisji spalin.

Rozszerzenie współpracy między krajami Unii Europejskiej a Indiami w zakresie wdrożenia  nowoczesnych rozwiązań do transportu, to szansa nie tylko dla Unii Europejskiej (w tym Polski), ale także dla Indii. Indie potrzebują sprawnej infrastruktury, która będzie wspierała rozwój biznesu, a Polska potrzebuje nowych rynków na których może inwestować i się rozwijać. Elementem łączącym potrzeby obu państw może być właśnie nowoczesny transport.

W celu modernizacji transportu mają zostać wdrożone oraz propagowane takie mechanizmy, które nie utrudnią warunków życia, ale będą energooszczędne. Nie będą zajmowały dużo przestrzeni niezbędnej dla infrastruktury transportu.  Obniżą poziom zanieczyszczeń (zmniejszenie ilości pojazdów o wysokiej emisji gazów cieplarnianych zastąpienie ich silnikami elektrycznymi i hybrydowymi, inwestowanie w metro, porty, systemy kolejowe). Rozładują natężenia ruchu i zmobilizują do korzystania z transportu publicznego.

Współpraca gospodarcza Polski i Indii na przestrzeni kilku lat:

  • w 2014 roku polsko-indyjska wymiana handlowa wyniosła 2,3 mld euro i wzrosła o 16% w porównaniu do 2013 r.
  • w 2011 r. obroty handlowe Polski z Indiami wyniosły 1,9 mld USD wzrosły tym samym o 42% w stosunku do 2010 r.

Indie mają szanse być w ciągu kilku lat najszybciej rozwijającą się gospodarką świata. Udział Indii w polskim handlu zagranicznym jest obecnie śladowy i bardzo niski w porównaniu do potencjału gospodarczego i rozwojowego tego kraju. Przyszłość naszej współpracy może wiązać się z dziedziną jaką jest szeroko pojęta ochrona środowiska, w tym tzw. czyste technologie, biotechnologia i nowoczesne rozwiązania w zakresie transportu.

 
Źródła:
www.informatorekonomiczny.msz.gov.pl, www.mg.gov.pl, www.kig.pl

Przeczytaj także: Taka sytuacja – Import z Indii oraz Taka sytuacja… czyli jak zrobić import przypraw z Indii i na tym zarobić…

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź