Czysty konosament czyli czysty cyrk…


czysty konosament COBBOL transport morski
Czysty konosament czyli czysty cyrk...

Każdy importer, który płacił za dostawę akredytywą wie, że jednym z głównych warunków stawianych przez banki jest „issue clean on board bill of lading”.

Cóż to takiego jest ten clean on board bill of lading (COBBOL) i dlaczego nikt w żegludze kontenerowej Wam go nie wystawi ?? Otóż COBBOL to nic innego jak konosament bez naniesionych na niego uwag, w odróżnieniu do konosamentu „brudnego” który takowe uwagi zawiera. Na szybko dopowiem, że brudzenie konosamentu nie polega na ubrudzeniu go błotem 😉

Dlaczego w żegludze kontenerowej nikt nie wystawi COBBOL tylko „shipped on board B/L” (SOBBOL)? Dlatego, że zgodnie z formułą SLAC (shippers load, stow and count) przewoźnik morski nie sprawdza co tak naprawdę znajduje się w kontenerze, nie odpowiada za stan ładunku i nie bierze za niego odpowiedzialności. Tzn. bierze, ale nie do końca 😉 Bierze odpowiedzialność za to, że kontener nie posiada uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć na stan ładunku (nie ma dziur, ma sprawny agregat w przypadku kontenerów RF itp.)

Z COBBOL spotkacie się drodzy importerzy w przypadku, gdy importować będziecie jakiś ładunek „konwencjonalny” – zazwyczaj na umowie czarterowej. Taki COBBOL otrzymacie w zamian za czysty kwit sternika (mates receipt) który to dokument (podpisany przez kapitana statku bądź oficera pokładowego nadzorującego załadunek) będzie potwierdzeniem tego, że ładunek został w sposób poprawny załadowany do przewozu morskiego.

Każdy SOBBOL – zarówno w przewozach całokontenerowych jak i drobnicowych – bez naniesionych uwag jest w dzisiejszych czasach traktowany przez banki jako COBBOL.

Jeśli chcecie szybko i przyjemnie zaimportować Wasze ładunki w drobnicy morskiej zapraszamy na SEAOO.com!