Drobnica morska w bardzo dobrej kondycji


Drobnica morska
Drobnica morska

Trwający od niedawna rok to czas analiz i prognoz dla wielu branż transportu i sposobów przewozu towarów. Drobnica morska również ma osobną rubrykę w kalkulacji analityków. Ci są zgodni, że rok dla przedsiębiorców będzie udany, ale są symptomy, które mogą handel drobnicą zakłócić.

Drobnica z USA, Chin lub innych krajów Azjatyckich, ale też ta pochodząca z Europy to bardzo chodliwy w naszym kraju towar. Szczególnie drobnica morska (czyli najprościej mówiąc – drobnicowe towary importowane lub eksportowane drogą morską) cieszy się sporym uznaniem ze względu na niski koszt transportu i świetną dostępność. Czas więc na podsumowanie 2018 roku i analizę możliwości dla 2019.

Drobnica morska przed negocjacją umów.

Niedługo światowi przywódcy i najważniejsze osoby w światowym transporcie będą negocjować umowy dotyczące gałęzi jaką jest drobnica morska. Omawiane kierunki to dalekowschodnia Azja i Europa, Europa – Ameryka Północna i USA-Azja. Sytuacja przewoźników jest lepsza niż w analogicznym momencie ubiegłego roku i wydaje się, że cały 2019 rok będzie podobny. Drobnica morska może zachwiać się tylko przez negocjacje na linii USA-Chiny.

O ile trzeci kwartał 2018 roku nie był dla przedsiębiorców korzystny to drobnica morska podniosła się wh4 ostatnim kwartale roku. Na rynku nastąpiło ożywienie a dzięki temu fundamenty dla branży są pozytywne. Bardzo dużo zależy jednak od Chin i Stanów Zjednoczonych. Kontynuacja wojny handlowej (ta została na razie zawieszona) sprawi, że ceny na rynku wzrosną a koniunktura nie będzie już tak atrakcyjna. Analitycy obawiają się, że amerykański rząd z Donaldem Trumpem na czele zechce zerwać porozumienie i dalej otwarcie rywalizować z Chinami.

Stawki? Najpewniej będą niezmienne.

Fundamentalne zmienne rynkowe są dużo korzystniejsze na początku 2019 roku niż w tym samym okresie 2018 roku. Do czasu wynegocjowania umowy taka tendencja będzie się utrzymywać. Jest to bardzo korzystne dla przedsiębiorców.

Stawki jakich drobnica morska aktualnie wymaga są atrakcyjne zarówno dla samych przewoźników jak i przedsiębiorców zainteresowanych przewozem towarów. Wygląda więc na to, że trwa sytuacja win-win i w opinii ekspertów trzeba się cieszyć taką tendencją. Wiarygodne źródła podają też, że stawki nie spadną poniżej tych z 2018 roku z powodu zmniejszenia nierównowagi na rynku.

Drobnica morska wymaga więc dalszej pracy i rozwijania ze strony przewoźników i usługobiorców. Najgorszą sytuacją dla branży będzie ewentualna interwencja rządów największych gospodarczo oraz zwłaszcza (bardzo wyraźnie) w transporcie krajów świata. Dodatkowo miejmy nadzieję, że rynek nie straci na pochopnych decyzjach i 2020 rok będzie przynajmniej tak dobry jak zapowiada się 2019.

Przypomnijmy, że nie tylko drobnica morska staje na coraz wyższym poziomie. Polscy przedsiębiorcy znacznie rozwijają również drobnicę kolejową, która jest bardzo atrakcyjną formą przewozu towarów. Ponadto coraz więcej rodzimych firm oferuje usługi drobnicowe w naprawdę atrakcyjnych stawkach.


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź