Dlaczego samoloty nie latają w nocy?


Dlaczego samoloty nie latają
Dlaczego samoloty nie latają

To pytanie będzie dobrym argumentem do wpisu na temat czynników zmniejszające przepustowość na lotniskach. Co te dwa tematy mają z sobą wspólnego? Przekonacie się.

Zwiększenie liczby przewozów niewątpliwie zależy od rozszerzenia infrastruktury. Istnieje jednak możliwość upchnięcia jak największej ilości przelotów z zachowaniem bezpieczeństwa, jeśli ruch lotniczy będzie odpowiednio zarządzany. Największe lotniska są w stanie obsłużyć 100 ruchów na godzinę!

Oto kilka czynników ograniczających ruch:

Przepustowość pasa startowego
Przepustowość lotniska zależy od liczby pasów startowych oraz możliwości korzystania z kilku w tym samym czasie. Dodatkowo lotnisko musi dostosować się do wymagań ICAO, która ogranicza liczbę lotów możliwych do wykonania w danym czasie. Pojemność pasa startowego jest bezpośrednim czynnikiem ograniczającym ruch w porcie lotniczym, ale także położenie pasa startowego (zalesienie, akwen).

Liczba miejsc postojowych i liczba dróg kołowania
Lotnisko jest w stanie przyjąć tylko tyle samolotów ile jest miejsc postojowych. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku dróg kołowania. Samolot korzysta z nich aby dotrzeć do pasa startowego lub miejsca postojowego. Brak wystarczającej liczby dróg kołowania powoduje, że samolot musi zawracać bezpośrednio na pasie startowym, to znowu przyczynia się do opóźnień.

Ograniczenie operacji w nocy
Na europejskich lotniskach obowiązuje zakaz lotów w godzinach 22:00-6:00. Jest on nakładany przez lokalne władze, ze względu na dobro mieszkańców w niedalekiej okolicy lotniska.  W tym czasie lądowania są możliwe ale za to bardzo kosztowne, stąd niewiele firm przewozowych decyduje się na taki krok.

Ograniczenie spowodowane nadmiernym hałasem
Dopuszczalna emisja hałasu określana jest przez ICAO. Za emitowany przez samolot hałas pobierana jest opłata.

Warunki pogodowe
Najbardziej nieprzewidywalny z pośród wszystkich wymienionych czynników. Opady śniegu, mgły, burze. Wstrzymanie lotów ze względu na złe warunki atmosferyczne opóźniają całą procedurę, tworzą się kolejki, aż w ostateczności loty zostają odwołane.

Inne czynniki
Wśród innych czynników możemy dodać, zbyt małą ilość hangarów do naprawy i konserwacji samolotów oraz ramp do obsługi naziemnej.

Na tym blogu dowiesz się także jak zorganizować spedycję lotniczą i przetransportować towary samolotem.

1 Komentarz

  1. Avatar
    proflywroclaw
    21 października 2017

    Zawsze jest bezpieczniej kiedy nie mamy ograniczonej widoczności 🙂

Zostaw odpowiedź